Kriza i procesi otklanjanja kriznih situacija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kriza i procesi otklanjanja kriznih situacija". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OTVORENI UNIVERZITET ,,APEIRON,, TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE U TRAVNIKU
KRIZA I PROCESI OTKLANJANJA KRIZNIH SITUACIJA
SEMINARSKI RAD
PREDMET: „KRIZNI MENADŽMENT“
SEMESTAR: IV
SMJER STUDIJA: PODUZETNIČKI MENADŽMENT
TRAVNIK, Juni 2009. godine
UVOD
U današnje vrijeme teškog sveukupnog okruženja, brojne branše pate od opadajućeg tržišnog volumena i prevelikih kapaciteta, tako da su preduzeća izložena stalno rastućim cijenama i pritiskm konkurencije. Najjnače su pogođene ciklične industrije potrošne robe. Zbog uzdržavanja kupaca od kupovine u mnogim trgovinama je spirala rabata proširena do te mjere da se odražava i na samog proizvođača. Broj insolvencija u svijetu je u posljednjih nekoliko godina skokovito porasta. Samo u Njemačkoj, jednoj od ekonomskih najrazvijenijih evropskih država, u 2003.godini je bilo 39.700 insolvencija (preduzeća koja su otišla u stećaj).
Primjećen je značajan porast insolvencija tradicionalnih preduzeća kao što je Kirch Media, Grundig ili Herlitz, koji su još do prije nekoliko godina bili tržišni lideri svojim branšama
Pitanjem u vezi sa uzrocima preduzetničkih kriza, kao i podobnim metodama i instrumentima kriznog menadžmenta, posebno u recesivnim vremenima, posebno se bave rukovodstva preduzeća, banke i savjetnici. Tražene su preventivne strategije za izbjegavanje preduzetničkih kriza, ali i koncepti za prevladavanje i savladavanje akutnih kriznih situacija.
Ništa nije vječnije od promjene. Stalne promjene su jedina kontinuitetna pojava u našem okruženju koja se da zapaziti. Dinamika je zamijenila statiku, budući uspjeh zavisi od sposobnosti držanja koraka sa promjenama. Ekonomija i društvo su duboko obilježeni ovom činjenicom. Ophođenje i rukovođenje ovim, stalno mijenjajućim faktorima, zahtjeva veliku fleksibilnosti svih učesnika tržišta. Hektika za radno mjesto je sve veća, pritisak za daljim obrazovanjem je sve veći, organizacije se stapaju, reorganizuju i ponovo usitnjuju. Kao da je postalo moderno da se sve talno raspada i iznova sastavlja.
Krize najčešće nastaju petkom. Svi dokumentovani krizni slučajevi u svijetu u periodu od 1984.-2005.godine pokazuju da je najviše kriza bilo u energetskom i hemijskom sektoru sa 10,6%, slijede prehrambena industrija i sektor agrara sa 8,3%. Udio kriznih slučajeva u transportnoj i branši logistike je u ovih dvadeset godina iznosio 7,1%. Uzoric – od 45 obuhvaćenih kriznih slučajeva, 19,3% su se odnosili ili su za uzrok imali greške u proizvodima i proizvodnji. Na drugom mjestu je slijedilo pogrešno ponašanje radnika sa 18,9% izuzimajući zaposlene u vrhu. Na trećem mjestu uzročnicu su fizičke prirode kao što su požari, oluje ili štete od poplave sa 13,6%.
Sa 21,3% je petak najkrizniji dan. Pred vikend značajno popuštaju koncentracija i pažnja. Ovo posebno važi za auto branšu. Za prehrambeni sektor najkritičniji je ponedjeljak. Uzrok je što se klice i bakterije zbog nedostatka higijenske pažnje preko vikenda raznožavaju.
Zbog primjećenog trenda sve češćih kriza u sve većem broju preduzeća razvijale su se i dalje se razvijaju nove naučne grane, novi pravci ekonomske teorije i prakse povezane sa permanentnim razvojem i dostignućima u porirodnim i društvenim naukama. Razvijen je jedan poseban način posmatranja i prihvatanja promjena u okruženju, njihovog savladavanja ili preobražavanja u sopstvenu korist, a u cilju ostvarenja što manjih gubitaka i izbjegavanja potencijalnih kriza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET