Kvalitet materijalnih proizvoda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kvalitet materijalnih proizvoda". Rad ima 52 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Конкурентност компаније на светском тржишту одређена је квалитетом процеса унутар саме компаније. Квалитет производа је жеља и циљ сваког успешног тржишно оријентисаног пословног система. Квалитет означава настојање да се ствари ураде добро први и сваки следећи пут.
Често се дефиниција квалитета преводи као ‘’радост клијената чије се потребе испуњавају’’. Ово може обухватити перформансе, изглед, доступност, испоруке, поузданост, погодност одржавања. То је дакле императив, да та организација зна шта је то потреба и да поред тога што је их она идентификовала мора и да их разуме и мери.
Купац је тај који одређује квалитет, а не произвођач. За оцену квалитета неопходно је познавати потребе корисника. Оријентација на купца указује да је концепт квалитета маркетиншки заснован.
Производ је покретач или циљ сваке производње али и многих других човекових активности. Резултат је рада у области материјалног и духовног стваралаштва. По намени, пореклу, сложености и другим критеријумима могу бити веома различити, те зато постоје и бројне поделе производа: по пореклу, намени, саставу, квалитету, сложености и др . Стварају се ради задовољења потреба, жеља, очекивања, захтева, могућности заинтересованих субјеката. Један производ је погодан све дотле док у довољној мери испуњава захтеве, потребе, очекивања, жеље заинтересованих субјеката, односно, док на тржишту постоји задовољавајућа тражња и док произвођач или неко други има интереса да производ буде на тржишту. Дефинисање и прављење новог производа није лак задатак. Подразумева пре свега знатна новчана улагања, временско ангажовање а свакако носи са собом и одређене ризике.
Управљање квалитетом је систематичан начин којим се гарантује да ће се организоване активности одвијати онако како је планирано. То је дисциплина управљања која се бави спречавањем појаве проблема, као и контролом, чиме се осигурава превентива. Управљање квалитетом је ефикасан алат за решавање свих захтева квалитета и успостављање модерне и иновативне компаније. Оно представља скуп активности и акција којима се утиче на квалитет производа, рада и организовања. Производност и цена у прошлости су представљали критичне факторе успеха компаније.У данашње време захтеви за иновацијским вештинама, јединствености, способности учења, добро осмишљеним производима или услужним програмима, флексибилно прилагођавање промењивим тржишним условима и захтевима клијената представљају највеће захтеве стандарде квалитета за модерну компанију. Увођењем система управљања квалитетом у фирми долази до: континуираног сталног побољшања, повећања конкурентности, повећање ефикасности и профитабилности, јасних процедура, минимизирања грешака, смањењу времена производње, боље мотивације, боље комуникације и информисаности, повећања имиџа, сигурности и поузданости производа или услуга, до бољег управљања људским потенцијалима, до усмерености на купце...
Рад се састоји из четири поглавља. Немогуће је говорити о овој теми, а да се, пре свега, не пође од производа, његових карактеристика и својстава, што чини прву главу овог рада. Друго поглавље односи се на појам квалитета и еволуцију управљања квалитетом. У оквиру овог поглавља говори се о појму и дефиницијама квалитета, његовој структури, нивоу квалитета, затим о еволуцији управљању квалитетом, што чини контролисање, контролу квалитета, обезбеђење квалитета и менаџмент укупног квалитета, и на крају поглавља, гаранција квалитета. Треће поглавље описује менаџмнет укупног квалитета, односно TQM, његов настанак и развој, циљеве, моделе, силе покретаче, као и примену TQM-а. Задње поглавље говори о мерним системима и компонентама квалитета материјалних производа. У оквиру мерних система анализира се квантитативно и квалитативно оцењивање, а у компонентама квалитета материјалних производа говори се о атрибутивним, скаларним, варијабилним и компонентама квалитета према важности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET