Likvidacija preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Likvidacija preduzeća". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA ZA PRIMIJENJENE I PRAVNE NAUKE
„PROMETEJ“ BANJA LUKA
Seminarski rad
Predmet: Finansijski menadžment
TEMA: LIKVIDACIJA PREDUZEĆA
Dragana Kostić
Banja Luka, septembar 2011. god
SADRŽAJ:
UVOD......................................................................................................................3
1. POJAM LIKVIDACIJE.......................................................................................4
2. POJAM PREDUZEĆA........................................................................................6
3. POSTUPAK LIKVIDACIJE...............................................................................7
3.1. Poziv povjeriocima..................................................................................8
3.2. Likvidacijski financijski izvještaji i izvještaji o stanju društva..............8
3.3. Zaštita povjerioca koji nije prijavio potraživanje....................................9
3.4. Donošenje odluke o podjeli imovine.......................................................9
3.5.Situacija prilikom likvidacije .................................................................11
3.6.Status društva za vrijeme likvidacije.......................................................12
4. LIKVIDACIONI BILANS STANJA I FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI................13
4.1.Obustava likvidacije i sprovođenje stečaja..............................................13
4.2.Izvještaj o sprovođenju likvidacije i prijedlog za diobu likvidacionog ostatka............................................................................................................13
4.3.Isplate vlasnicima društva i okončanje likvidacije..................................14
4.4.Naknada likvidacionom upravniku..........................................................15
4.5.Okončanje likvidacije..............................................................................15
ZAKLJUČAK.........................................................................................................16
Literatura.................................................................................................................17
UVOD
Likvidacija se naravno uzima kao poslednja opcija. Neuspješne ili nedovoljno uspješne kompanije imaju paletu manje ili više stresnih rješenja kojim mogu pokušati unaprijediti poslovanje i izbjeći stečaj. Jedan je primjer,i reorganizacija kompanije. Osnovna je razlika između ta dva rješenja što reorganizacijom vodstvo pokušava smanjivanjem troškova nastaviti poslovanje kompanije i namiriti potraživanja povjerioca.
Temelj za početak postupka likvidacije je nastajanje razloga za prestanak preduzeća, osim u slučajevima kada likvidacija nije potrebna.
Likvidacija mijenja ciljeve preduzeća i zamjenjuje ih ciljevima likvidacijskog postupka. Primarni cilj preduzeća u likvidaciji tako više nije obavljanje djelatnosti koje čine predmet njegova poslovanja s ciljem sticanja dobiti, već preduzeće sada postoji kako bi svoje poslovanje privelo kraju, naplatilo potraživanja, unovčilo imovinu, podijelilo obveze i ostatak mase ako preostane podijelilo članovima preduzeća. Svrha likvidacijskog postupka je kako zaštita povjerioca, tako i zaštita članova preduzeća.
1. POJAM LIKVIDACIJE
Likvidacija (engl. liquidation, njem. Abwicklung, Liquidation) je pojam višestrukog značenja: u pravu i ekonomiji označava prestajanje postojanja nekog subjekta, u računovodstvu obračunavanje računa, a u prenesenom značenju obračunavanje s neprijateljem, uništenje nečega (primjerice ratne tehnike), izvršenje smrtne presude, smaknuće. U privrednoj likvidacija znači prestajanje djelatnosti nekog poduzeća. U sklopu naših do sada vrijedećih pravnih propisa razlikovala su se dva postupka likvidacije: redovna i prisilna (stečaj) .
Postupak redovne likvidacije pokreće se ukoliko nastane neki od sljedećih slučajeva: neispunjenje propisanih zahtjeva za obavljanje određene djelatnosti, nestajanje prirodnih uslova za obnavljanje određenih djelatnosti (iscrpljenje sirovinskih izvora), poslovanje s gubitkom u dužem razdoblju. Postupak likvidacije pokreće skupština opštine, a sam postupak provodi okružni privredni sud na području kojeg je sjedište organizacije. Prodaja imovine poduzeća u redovnoj likvidaciji odvija se skladno pravilima stečaja poduzeća. Po završetku postupka likvidacije poduzeće se briše iz sudskog registra. Za razliku od redovne likvidacije, postupak prisilne likvidacije ili stečaj obuhvaća sudski postupak nad imovinom dužnika koji više nije sposoban podmirivati svoje obveze prema povjeriocima. Prema tome, stečajnim se postupkom unovčava imovina dužnika da bi se podmirile obveze povjerioca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET