Likvidnost banaka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Likvidnost banaka". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ‚‚EDUCONS”
FAKULTET ZA USLUŽNI BIZNIS
SREMSKA KAMENICA
SEMINARSKI RAD
Predmet:
Bankarski menadžment
Tema:
Likvidnost banaka
SADRŽAJ
Uvod ......................................................................................................3
LIKVIDNOST BANAKA
1. Koncept i značaj likvidnosti banaka...................................................4
2. Politika likvidnosti banke...................................................................5
3. Determinante (faktori) likvidnosti banke...........................................6
4. Opšti pristup definisanju izvora likvidnih resursa..............................7
5. Likvidnost i portfolio menadžment....................................................8
6. Bazelski principi i smernice upravljanja rizikom likvidnosti.............9
7. Strategija likvidnosti..........................................................................10
8. Likvidnost banke i mere prevazilaženja nelikvidnosti banke............11
9. Upravljanje rizikom likvidnosti.........................................................13
ZAKLJUČAK.......................................................................................15
LITERATURA.....................................................................................16
UVOD
Iz duge prakse bankarskog poslovanja proizašla su određena načela i pravila ponašanja o kojima sve poslovne banke moraju posebno voditi računa. Mogu se izdvojiti sledeća tri načela bankarskog poslovanja, to su tzv.zlatna pravila bankarskog poslovanja:
Načelo likvidnosti
Načelo solventnosti i sigurnosti sredstava
Uspeh poslovnih banaka umnogome zavisi od toga koliko se pridržavaju ovih načela u svojoj poslovnoj politici i praksi.
- Prema načelu likvidnosti jedna poslovna banka se smatra likvidnom sve dok je sposobna da o rokovima dospecć izvršava sve svoje obaveze. To znači da je banka preuzela obavezu daće na vreme i pod unapred dogovorenim uslovima vratiti primljena sredstva i to bez ikakvog odlaganja.
- Načelo solventnosti, sigurnosti i efikasnosti ulaganja sredstava ukazuje banci koji uslovi moraju biti zadovoljeni prilikom razmatranja kreditnih zahteva klijenata kako banke nebi ugrozile svoju stabilnost. Načelo solventnosti zahteva ispitivanje opravdanosti kreditnog zahteva, odnosno ispitivanje sposobnosti dužnika da u celini izmiruje svoje dospele novčane obaveze. Utvrđena nesolventnost govori o nesposobnosti duznika da izmiruje dospele novčane obaveze. Sigurnost ulaganja znači da postoji mogućnost naplate svih potrazivanja o roku, u obimu i na način predviđen ugovorom. Da bi se obezbedila sigurnost obavezno je adekvatno proveravanje imovinske i poslovne situacije tražioca kod svakog odobravanja kredita. Efikasnost ulaganja zahteva uverenje da će plasman obezbediti optimalne rezultate, tj. očekivane efekte. Svaki uticaj sa strane koji ograničava samostalnost banaka neminovno znači odstupanje od svih načela, što dovodi do nestabilnosti i nelikvidnost banaka.
LIKVIDNOST BANAKA
1. Koncept i značaj likvidnosti banaka
Značaj likvidnosti za bankarsko poslovanje proističe iz činjenice, da banka može prestati sa radom u slučaju nelikvidnosti, a ako posluje sa gubitkom to ne mora uvek da bude slučaj. Razlog tome je, što se gubitak u poslovanju može pokriti sredstvima fondova banke ili sanacionim postupkom, a u slučaju da se ne obezbede dodatna sredstva, nakon iskorišćenja primarnih i sekundarnih rezerv i likvidnosti, banka će prestati sa radom u propisanom roku. Mogućnost prestanka rada banke usled nelikvidnosti predstavlja jedan od osnovnih rizika u bankarskom poslovanju. Stoga je bitan faktor likvidnosti banke spremnost banke da u svakom trenutku odgovori dospelim obavezama, bilo da se radi o zahtevu deponenata za povlačenjem svojih depozita, zahtevu komitenata za povlačenjem sredstava iz odobrenog kredita, ili o izvršavanju obaveza po osnovu otplate prethodno uzetih kredita.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET