Međunarodna zajednička ulaganja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodna zajednička ulaganja". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1. Pojam i obilježja zajedničkih ulaganja
Međunarodna zajednička ulaganja predstavljaju oblik saradnje dva ili više preduzeća iz različitih zemalja koja rezultira osnivanjem novog, pravno neovisnog, poslovnog entiteta. Ulagači koji formiraju ovaj novi entitet najčešće se nazivaju matičnim preduzećima. Novonastalo preduzeće, rezultat procesa međunarodnih zajedničkih ulaganja, naziva se zajedničkim preduzećem. Ovaj novonastali poslovni entitet može biti osnovano (registrirano) u nekoj od zemalja u kojima su registrirana i matična preduzeća ili u nekoj trećoj zemlji.
Ima i širih i užih definicija. Definicija koja naglašava svaki oblik asocijacije koji implicira saradnju u dužem od sasvim prelaznog preioda, spada nesumnjivo u najširre definicije zajedničkog poslovnog ulaganja. Ovo stanovište koje naglašasa vremenski faktor, zastupljeno je u mnogim zakonodavstvima, i ovo zajedničko poslovno ulaganje identifikuje kao “trajno ujedinjavanje sredstava radi ostvarivanja zajedničkih poslovnih ciljeva”. Uže definicije obuhvataju i određeni minimum učešća koji treba učesnika da kvalifikuje kao zajedničkog ulagača. Tako, anglosaksonska soktrina taži minimum učešća od 25%, izraženo u odnosu na ukupnu glasačku snagu. Slično je i sa nekim drugim nacionalnim definicijama. Inače, sa teoretske tačke gledišta ovaj formalin kriterij je u šuštini irelevantan.
U periodu posle drugog svjetskog rata, a naročito od šezdesetih godina ka ovamo, u kategoriji međunarodnog kapitala, koja se tradicionalno obuhvata terminom direktnih investicija, posebno mjesto i značaaj počinje da se pridaje ovom vodu međunarodnog investiranja. Ono treba da olakša privredni razvoj, te da proširi tržište i za razvijene i za nerazvijene zemlje. Zajednička ulaganja razvijenih i nerazvijenih zemalja, omogućuju zapravo jednoj I drugoj strain, značajne prednosti pred tradicionalnim direktnim investicijama. Prije svega, razvijene industrijske zemlje nalaze se kroz ovu novu formu mogućnost plasiranja kapitala i to u prvom redu privatnih kapitala na način koji će im se olakšati da se odluče na plasman, jer ne nose sav rizik plasmana nego da dijele sa zemljom, odnosno preduzećem zemlje u kojoj kapital treba da bude plasiran – podjela rizika. To je izvanredno značajno, posebno imajući u vidu specifične i teške uslove za direktne investicije.
Zemlje u razvoju, iz razloga konstitucionalne prirode ili zbog inače svojstvene izdržljivosti prema težnjama privatnog kapitala iz razvijenih zemalja, nalaze izvjesno olakšanje u okolnosti da strani kapital kooperira u njihovim ulaganjima, na koja su se odlučile u sklopu svojih razvojih planova. Strani kapital ne ulazi u zemlju na osnovu svojih autonomnih ciljeva nego na osnovu saradnje strane i domaće firme. Ciljevi postaju zajednički i zajednički se realizuju.
Elementi ovog oblika međunarodnog kretanja kapitala su slijedeći: radi se od međunarodnom ulaganju kod kojega su učesnici u poslu pripadnici dviju različitih zemalja, dakle, devizni rezidenti različitih nacija. Ulaganje je zajedničko, što znači da oba partnera ulaze u posao od koga očekuju korist, snose rizik zjednički, odnosno dijele dobit srazmjerno svom ulogu u projektu, ulaganje je poslovno, dakle ulaganje u jedan zajednički poduhvat odd koga se očekuje poslovni rezultat, što znači da se radi o poduzetništvu koje je personificirano u dualitetu ličnosti, ali ipak unificirano u jednom jedinstvenom poslu.
To je međusobno udruživanje preduzeća s određenim ekonomskim ciljem koje se temelji na ugovoru i/ili suvlasništvu u postojećem ili novom preduzeću.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET