Međunarodne finansijske institucije i njihov značaj u razvoju svetske privrede | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodne finansijske institucije i njihov značaj u razvoju svetske privrede". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

- Međunarodna ekonomija i finasije –
Međunarodne finansijske institucije i njihov značaj u
razvoju svetske privrede
Sadržaj :
Nastanak i razvoj međunarodnih finansijskih institucija
Međunarodni monetarni fond i njegova organizacija MMF
Međunarodna Banka za obnovu i razvoj IBRD
Međunarodno udruženje za razvoj IDA
Međunarodna finansijska organizacija – IFC
Multilateralna agencija za garantovanje investicija MIGA
Regionalne Banke za razvoj
Značaj Međunarodnih finansijskih instiutcija u razvoju svetske privrede
Literatura :
Uvod u međunarodnu ekonomiju - Dr. Branislav Pelević
Ekonomija kapitala i razvoja - dr Bogdan Ilić.
Internet
Nastanak međunarodnih finansijskih institucija
Na porušenim temeljima posle Drugog svetskog rata javila se potreba za uspostavljanjem međunarodnog monetarnog sistema, radi ublažavanja potresa koje je nastalo dugogodišnjim ratovanjima u kojima je došlo do iscrpljenosti privreda što je svakako ostavilo traga i na međunarodnu saradnju i razvoj.
Prva konferencija održana 1944 u Bretton Woodsu u SAD-u na kojoj su osnovane dve organizacije za međunarodnu i monetarnu saradnju.
Međunarodni monetarni fond(MMF)- INTERNATIONAL MONETARY FUND (IMF)
Međunarodna banka za obnovu i razvoj - INTERNATIONAL BANK FOR RECONSTRUCION AND DEVELOPMNET (IBRD)
Krajem Drugog svetskog rata mnoge zemlje su bile spremne da se uključe u razvoj međunarodne monetarne saradnje, čak i ako bi to ograničavalo njihovu slobodu u oblasti monetarne politike. Pošlo se od stanovišta da zemlje samo zajedničkom akcijom mogu ublažiti potrese posleratne ekonomske krize a na osnovu iskustva posle Prvog svetskog rata.
Zadatak fonda je u osnovi bio da ublaži posledice rata, koje su ostavile traga na funkcionisanje medjunarodnog sistema, odnose među zemljama, i uspostavljanje bolje međunarodne monetarne i finansijske situacije izmedju zemalja.
Obe novonastale organizacije su imale u suštini različite konkretne zadatke ali je ipak obezbedjena komplementarnost u poslovanju ovih organizacija.
Međunarodni monetarni fond i njegova organizacija
MMF je trebalo da obezbedi saradnju u oblasti međunarodnih plaćanja, politike deviznih kurseva, i izdavanje kratkoročnih kredita onim zemljama koje imaju problema sa neuravnoteženim platnim bilansom.
MMF je izgradjen na osnovu dva plana:
1. Kejnzov plan (britanski plan) – delimično je poslužio kao dopuna za izgradnju MMf-a
Kejnzov plan je predvidjao stvaranje mađunarodne unije i mađunarodne monetarne jedinice koja bi se zvala BANKOR čija bi vrednost trebalo da bude fiksna i izražena u zlatu i da se pariteti nacionalnih valuta u bankor, a svaka promena pariteta bi se mogla izvršiti samo uz saglasnot unije.
2.Vajtov plan (američki plan) – u potpunosti prihvaćen.
Vajtov plan je predviđao formiranje međunarodnog stabilizacionog fonda gde je bilo predviđeno formiranje međunarodne monetarne jedinice UNITAS, čija bi vrednost bila deset dolara u zlatu. Za promenu pariteta nacionalnih valuta koji je određen u odnosu na unitas, bila bi potrebna takođe saglasnot fonda.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET