Međunarodni lizing | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni lizing". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Савремене услове привређивања на међународном тржишту карактерише постојање бројних трендова међу којима највећи економски значај имају а) буран научнотехнолошки развој, б) интензивни процеси кретања капитала, робе и услуга, технологије и знања и в) ширење светског тржишта у смислу укључивања све већег броја субјеката привређивања из различитих земаља у међународну поделу рада. У таквим условима, предузетништво, способност да се иновира, да се креирају нови облици инвестирања и нови начини финансирања тих инвестиција представљају кључни фактор ефикасног наступа на светском тржишту и постизања што бољих резултата у међународној размени. Једна од таквих тржишних иновација јесу и послови лизинга, чију све већу примену и значај посматрамо у светлу трансфера технологије, модела финансирања инвестиционих пројеката, облика међународне економске сарадње или једноставно, као метод набавке савремене опреме без ангажовања сопственог капитала. Такве, и сличне одреднице сагледавају ову релативно нову пословну трансакцију као својеврсну полугу раста и развоја не само компанија која набавку опреме врше путем лизинга, већ и самих земаља у развоју. Овај рад има за циљ да, с једне стране пружи свеобухватну слику о пословима лизинга наглашавајући, пре свега, њихов међународни карактер, о бројним предностима али и значајним недостацима у односу на друге аранжмане, а са друге стране да економску суштину лизинг операција прикаже in medias res, чинећи ову проблематику разумљивом и интересантном како обичним читаоцима, тако и врхунским стручњацима из домена (међународне) економије и (привредног) права.
У првом делу овог рада пажња је посвећена чиниоцима који су условили настанак лизинга, појмовном одређивању лизинга и затим разматрању елемената саме дефиниције (учесници у лизинг послу, предмет лизинга, лизинг накнада). Други део се односи на терминологију лизинга, будући да ова категорија не вуче корене из нашег језика и његовом настанку и развоју у бројним земљама, као и код нас. Треће поглавље носи назив врсте лизинга, где ће највише бити речи о најзначајнијим модалитетима овог посла (финансијски и оперативни, директни и индиректни лизинг) као и о осталим формама.
Појава лизинга и његов буран развој су наметнули питање његовог правног обликовања, те је зато четврти део посвећен уговору о лизингу, његовим елементима и садржини са посебним освртом на наш Закон о финансијском лизингу, као и UNIDROIT конвенцији о међународном финансијском лизингу, која је имала за циљ увођење јединствених међународних правила у пословима финансијског лизинга.
У петом делу биће речи о економским предностима и недостацима лизинга и коначно, шесто поглавље овог рада је посвећен глобалном значају лизинга, улози Међународне Финансијске Корпорације (IFC) у финансирању лизинг пројеката и техничкој помоћи као и квантитативним подацима о вредностима укупних лизинг послова у свету и код нас и њиховој структури по земљама.
Појам лизинг послова
Пословне трансакције у међународној трговини карактерише бројност, разноврсност и раст свих видова спољнотрговинских активности. Један од облика тих трансакција јесу и лизинг послови. Разлоге настанка лизинга првенствено треба тражити у развоју технике и технологије, појави модерне инвестиционе опреме са високим степеном производних перформанси, савремених производа водеће технологије, инвентивности у проналажењу нових извора и метода финансирања, новим начинима пласмана опреме као и у сталној тежњи компанија да у условима оштре конкуренције пронађу профитабилне ангажмане на светском тржишту. Нова пословна филозофија се базира на начелу да власништво није најважнија категорија ефикасног пословања предузећа. Произвођачи опреме су преко лизинга пронашли могућност повећања обима и ефикасности реализације својих производа, освајања нових тржишта, док купци те опреме у лизингу виде шансу за такву набавку одговарајуће опреме која ће их поштедети издвајања високих сума новчаних средстава одједном. Наиме, било сопствени или позајмљени, капитал је ограничен ресурс па захтева и ефикасност у управљању. Са макроекономског и међународног становишта, земље у развоју са слабо развијеном технологијом и финансијским тржиштем путем лизинга имају могућност да користе савремену опрему и остваре завидне производне резултате (проширење капацитета, модернизација пословања) тако да лизинг послови представљају и један од видова трансфера иновација између земаља.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET