Međunarodni monetarni fond MMF | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni monetarni fond MMF". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


MONETARNA EKONOMIJA
I
BANKARSKI MENADŽMENT
SEMINARSKI RAD
MEDJUNARODNI MONETARNI FOND
VRBAS 2007
UVOD
SRBIJA I MMF
Što se Srbije tiče, eventualna buduća finansijska podrška MMF-a faktički bi se odnosila na jačanje deviznih rezervi u cilju odbrane kursa dinara, zbog pretnje visokog deficita tekućeg računa platnog bilansa. Međutim, devizne rezerve NBS su, na kraju juna ove godine, dostigle iznos od gotovo 8 milijardi dolara, tako da je evidentno da podrška deviznim rezervama nije potrebna. Ovakva odluka srpske vlade je bila racionalna iz više razloga. Prvo, postojeći nivo deviznih rezervi i bez kredita MMF-a je dovoljan za odbranu deviznog kursa. Drugo, kamata koja se plaća na ova sredstva MMF-u je viša od prinosa koji može da ostvari NBS plasmanom ovih sredstava. Treće, na taj način se stiče mogućnost da Srbija izađe iz pojačanog nadzora MMF-a, nadzora koji je obavezan za sve zemlje kod kojih je racio odobreni krediti-kvota viši od 1,5. Četvrto, smanjuje se ukupna spoljna zaduženost zemlje, sa svim pozitivnim ekonomskim i političkim implikacijama koje smanjenje ukupne zaduženosti sobom nosi.
Naravno, postoji i mogućnost zaključenja sa MMF-om tzv. nefinansijskih aranžmana. Osnovna razlika u odnosu na klasične aranžmane je što u ovim programima MMF ne odobrava nikakva finansijska sredstva. Ovi aranžmani podrazumevaju dogovor o budućoj ekonomskoj politici, kao i periodičan nadzor MMF-a o ispunjenju dogovorenih mera. Prednost ovakvih aranžmana se ogleda u besplatnoj ekspertskoj podršci MMF-a, kontinuiranom pritisku na vladu da vodi “zdravu” ekonomsku politiku i u poboljšanju imidža zemlje (sniženju rizika), naravno ukoliko MMF potvrdi da reforme idu u “pravom smeru”. Tri ključna pravca delovanja takvog aranžmana bi se odnosila na: obaranje inflacije, smanjenje deficita tekućeg računa platnog bilansa i ubrzanje restrukturiranja velikih privrednih  sistema.
Na kraju, postoji i varijanta da se zaključi takav aranžman kod kojeg ne postoji namera povlačenja odobrenih sredstava od strane MMF-a, osim u slučaju većih poremećaja platnog bilansa. U pitanju su tzv. opreznosni aranžmani (“Precautionary Arrangements”). 
Novi aranžman – pro et contra
Ključni argument u prilog aranžmana sa MMF-om je taj što većina potencijalnih stranih investitora pre odluke o ulaganju u određenu zemlju prvo pogleda sajt MMF-a. Ukoliko tamo bude stajalo da je inflacija u Srbiji visoka, odn. najviša u Evropi, da je toj i tolikoj inflaciji u velikoj meri «kumovala» sama država - previsokom javnom potrošnjom, ograničenom konkurencijom i mekim budžetskim ograničenjem prema velikim sistemima - onda će malo koji strani investitor poželeti da investira u Srbiju. Na žalost, domaća akumulacija je oskudna, tako da su strane investicije jedini realan resurs ubrzanja privrednog razvoja. Ne treba zanemariti ni uticaj međunarodnih rejting agencija, koji su vrlo radi čitaoci sajta MMF-a, a njihov uticaj na strane investitore je veliki.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET