Menadzment informacionih sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Menadzment informacionih sistema". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA POSLOVNI MENADZMENT BOSANSAKA GRADISKA
Seminarski rad iz predmeta
POSLOVNA INFORMATIKA
MENADŽMENT INFORMACIONIH SISTEMA
(Koraci u Postavljanju Računarske Mreže)
Srebrenica, jul 2007
KORACI U POSTAVLJANJU RAČUNARSKE MREŽE
Sažetak: Ovim radom sam pokušao da objasnim osnovne stvari koje su potrebne da se znaju kada želimo da oformimo računarsku mrežu. Ukratko je navedeno kakvi kablovi se koriste za povezivanje računara i u kakvim arhitekturama oni mogu biti povezani, naveene su osnovne karakteristike slojeva OSI modela i proces instalacije mrežne kartice, TCP/IP protokola...
KLJUČNE RIJEČI: TCP/IP, MREŽNA KARTICA, LAN MREŽA, KABLOVI ZA LAN, MREŽNA ARHITEKTURA, OSI MODEL...
1. UVOD
U najjednostavnijem obliku, mrežu čine dva računara koja su povezana kablom, što im omogućava da zajednički koriste podatke. Umrežavanje se, koliko god da je sofisticirano, zasniva na ovom najjednostavnijem obliku. Možda ideja povezivanja dva računara kablom danas ne spada u vrhunska dostignuća, ali u prošlosti je to upravo bilo vrhunsko dostignuće u oblasti komunikacija. Računarske mreže su se razvile iz potrebe stalnog zajedničkog korišćenja informacija. Računari su moćni zato što mogu da vrlo brzo obrađuju ogromne količine podataka. Ipak, njihov ozbiljan nedostatak je što nemaju mogućnost efikasnog dijeljenja tih podataka sa drugim računarima i korisnicima. Nekada je bilo neophodno da korisnici odštampaju ili kopiraju dokumenta ukoliko žele da ih neko drugi mijenja i uređuje. Takođe, nije postojao ni jednostavan način da se te promjene integrišu u originalan dokument. Ovaj način rada poznat je kao „rad u samostalnom okruženju”.
Da bismo osposobili TCP/IP mrežu jednostavno moramo slijediti određene korake, a ti koraci su:
1. korak - provjera mrežne kartice
Moramo prvo instalirati mrežnu karticu. Da bi naša kartica bila instalirana moraju se konfigurirati svi potrebni parametri komunikacije sa ostalim mrežnim uređajima. Pod instalacijom ne mislimo samo na fizičku prisutnost kartice u računaru nego i pravilno podešene drajvere (drivere). Ne možemo biti sigurni, mada velika je vjerovatnoća da je mreža uredno instalirana, ali to moramo provjeriti. U Control Panelu pronađemo ikonu "System" iza koje se krije prozor u kojem trebamo izabrati "Device Manager" te u popisu koji će se prikazati trebamo potražiti "Network adapters". Ukoliko uopše ne postoji znači da ni jedan mrežni adapter, odnosno mrežna kartica nije instalirana. Ukoliko postoji trebamo kliknuti na plusić desno pored naziva i treba provjeriti da li je i jedna stavka zaista mrežna kartica. Osim mrežne kartice, može biti i ISDN adapter. (ovaj postupak provjere vrijedi za Win95 i Win98). Trebamo pronaći ikonu "System" u Control panelu Windowsa 2000 i dva puta kliknuti mišem na nju. Otvorit će se prozor "System Properties" u kojem izaberemo "Hardware" te kliknemo na dugme koji se zove "Device Manager". U "Device Manager" pronađimo "Network adapters". Ukoliko uopše ne postoji znači da ni jedan mrežni adapter nije instaliran. Ukoliko postoji, treba provjeriti da li se u njemu nalazi ime naše mrežne kartice. Osim mrežne kartice, može biti i ISDN adapter.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET