Analiza regulacije monopola kroz primjere | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza regulacije monopola kroz primjere". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU EKONOMSKI FAKULTET
MIKROEKONOMIJA
SEMINARSKI RAD
ANALIZA REGULACIJE MONOPOLA KROZ PRIMJERE
Sarajevo, Maj 2006.
1. SADRŽAJ ......................................................................................................... 2 2. UVOD ............................................................................................................... 3 2.1. Predmet i cilj rada ............................................................................................ 3 2.2. Izvori i metode prikupljanja podataka ............................................................. 3 2.3. Struktura rada ................................................................................................... 3 3. Teorijski okvir ………………………………………………………............. 4 3.1. Faktori koji utječu na formiranje konkurentskih odnosa na tržištu ………..... 4 3.2. Savršena konkurencija i razlika između teorije i prakse …………………..... 4 4. Istorija i praksa antitrustovske regulative u Sjedinjenim Državama ... 5-12 4.1. Atitrustovska politika u Sjedinjenim državama .............................................. 5 4.2. Istorija antitrustovskih zakona u SAD-u ......................................................... 5 4.3. Slučaj “Standard Oil“....................................................................................... 6 4.4. Sherman-ov antitrustovski zakon .................................................................... 6 4.5. Funkcionalistički kriterij na primjerima ......................................................... 8 4.6. Klayton-ov zakon i Zakon Federalne trgovinske komisije …………………. 9 4.7. Slučaj „ALCOA“ – strukturalistička procjena tržišne konkurencije .............. 10 4.8. Realnost procjene tržišta na osnovu strukture i funkcionalnosti ................... 10 4.9. Kontekstualna prosudba i sposobnost sudova ................................................ 11 4.10. Određivanje relevantnog tržišta i industrije ................................................. 12 5. Nedavni primjeri iz prakse u SAD.............................................................13-17 5.1. Izvršenja antitrustovnih odredbi ..................................................................... 13 5.2. Savremeni antitrustovski slučajevi (IBM, AT&T) ......................................... 13 5.3. Wal-Mart, državni zakoni i konkurencija ....................................................... 16 5.4. Nepravedne poslovne prakse: Dogovaranje cijena ........................................ 16 5.5. Tehonološke promjene i konkurencija ............................................................ 17 6. Primjeri iz ostalih zemalja .........................................................................18-22 6.1. Japan: U tornjevima Hi-tech čuda ................................................................... 18 6.2. Hrvatska: Okončan monopol nad pogrebnim uslugama .................................. 19 6.3. Bosna i Hercegovina: Konkurencijsko vijeće BiH ......................................... 20 7. ZAKLJUČAK………………………………………………………………. 23 8. LITERATURA……………………………………………………………..... 24
2
2. UVOD 2.1.Predmet i cilj rada. Seminarski rad “Analiza regulacije monopola kroz primjere” ima za cilj analizirati savremeni zakonski okvir i primjenu antitrustovske politike. Pored korištenja dostupne literature koja analizira slučajeve iz zemalja u kojima je iskustvo u tržišnoj enokomiji značajnije, analizira se i postojeći zakonski okvir u Bosni i Hercegovini. Seminarski rad također analizira dinamične promjene koje neumitno uvjetuju preispitivanje postojećih zakona i njihove primjene, utjecaj globalizacije i svjetske konkurencije na tržišta pojedinih zemalja (na primjer Sjedinjenih Američkih Država), te neke od aktuelnih slučajeva koji su pobudili pažnju javnosti u proteklih nekoliko godina. 2.2. Izvori podataka i metode prikupljanja. Imajući u vidu sva vremenska i prostorna ograničenja, za istraživanje o datoj temi korišteni u različiti izvori dostupni na Internetu, često izvorno dati na engleskom jeziku. Osim stručnih i naučnih izvora, korištene su i zvanične web stranice organizacija za kontrolu i regulaciju tržišta. Čak i ako nisu citirani ili navedeni kao izvori, korišteni su kao dopuna i radi dobijanja cjelovite slike o materiji koja se istražuje. Takođe su korišteni i novinarski izvori, članci i vijesti, radi njihove jednostavnosti i ilustrativnosti; budući da antitrustovski sudski procesi često traju godinama , sažeti novinarski prikazi daju površan, ali informativan prikaz pojedinih slučajeva. 2.3. Struktura rada. Na samom početku dat je prikaz teoretskog okvira, pojašnjenja pojmova koji se koriste i teorijske osnove za analizu slučajeva koja slijedi. Takođe, navodi se i sažetak pravnog okvira u državama čiji se antitrustovski slučajevi analiziraju. Neki izvori su navedeni kroz citate, dok su neki parafrazirani ili pojašnjeni. Takođe, na početku se postavljaju i teze i pitanja koja će u nastavku rada biti potkrijepljena primjerima iz prakse.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET