Analiza slučaja - benetton | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza slučaja - benetton". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Analiza slučaja
BENETTON
Benetton-ov sistem lanca dvostruke opskrbe
Benetton prelazi u brzu modu
2004. godine italijanska kompanija za proizvodnju odjeće ˝Benetton˝ formalno usvaja sistem ˝Lanac dvostruke opskrbe˝. Taj sistem omogućio je kompaniji da uvede češće i više proizvoda na police trgovina, u skladu sa zahtjevima kupaca i mjenjanjem modnih trendova. Kroz ovaj sistem Benetton je bio u mogućnosti da promjeni neke lokalitete proizvodnje u zemlje gdje su troškovi proizvodnje jako mali, u odnosu na zemlje Evrope gdje je Benetton ranije proizvodio svoje proizvode.
Benetton je bio svjetski lider na tržištu casual odjeće tokom 1980-tih i 1990-tih. Uspjeh kompanije pripisuje se tehici, kao što je odgoda bojenja konačnih proizvoda što je duže moguće i onda ga farbati u boje koje su moda te sezone. Nailazi na probleme 2000-tih – nove kolekcije su bile ograničene na dvije godine - nedovoljno da zadovolji interese potrošača koji su preferirali brzu modu koja se mijenjala svake sedmice. Kompanija 2002. godine bilježi gubitke uglavnom zbog ograničene kolekcije i rastuće konkurencije. U ˝Lancu dvostruke opskrbe˝ glavne zadaće kao što su dizajniranje, planiranje i koordinacija, provedeni su u Italiji, dok je proizvodnja vršena na lokacijama u Evropi i Aziji. Pored redovnih novih kolekcija koje su izlazile dva puta godišnje Benetton je počeo izbacivati kolekcije u različita doba godine kako bi se suočio sa promjenljivim modnim trendovima. Smanjeno je vrijeme koje je potrebno da se obnove zalihe u trgovinama i nove kolekcije su stizale svake četiri sedmice.
Pozadinska napomena
Na kraju Drugog svjetskog rata, u Ponzano Veneto, mali gradić 30 km od Venecije, Luciano Benetton napušta školu i počinje raditi u prodavnici sa odjećom. Započeo je mali biznis sa braćom i sestrom i proizvodio pulovere u jarkim bojama koji su privukli pažnju kupaca. Prodavao ih je od vrata do vrata. Prvi dućan je otvoren 1965.godine koji je nazvan ˝My Market˝ kojeg je dizajnirao Tobia Scapa, a prvi dućan van granica Italije je otvoren u Parizu 1969.godine. 1974. Benetton kupuje ekskluzivna prava za korištenje imena ˝Sisley˝ - poznata francuska robna marka. Do 1978.g., bilo je više od 200 Benetton trgovina širom Europe, i Benetton se reorganizira kao društvo s ograničenom odgovornošću.
Godine 1984, Benetton je vodio kampanju pod nazivom "Sve boje svijeta", nakon čega se pojavio slogan "United Colors of Benetton˝ koji je kasnije postao njihovim logom. Benetton postaje poznat u cijelom svijetu po svome oglašavanju koje obuhvata teme kao što su: mir, rat, AIDS, smrtna kazna itd. 1990. godine pokrenut je časopis ˝Boje˝ dostupan u četiri jezika koji je rješavao pitanja kao što su pušenje, briga za starije osobe itd. Benetton odlučuje povećati površine svojih postojećih trgovina u mega-trgovine. Kompanija je poslovala kroz tri tržišna segmenta: odjeća, tekstil i drugo. 93% prodaje otpada na odjeću a u segmentu tekstila gdje se proizvode i prodaju poluproizvod sirovine prodaja iznosi 5%. U 2006.god. 48% od ukupnih prihoda je iz Italije, 36% iz ostalih zemalja Europe, 12% iz Azije i 3% iz Amerike. Benetton djeluje širom svijeta kroz mrežu od više od 5.000 trgovina.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET