Analiza spoljašnjeg i unutrašnjeg okruženja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Analiza spoljašnjeg i unutrašnjeg okruženja". Rad ima 48 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Предузеће је привредни субјекат у оквиру кога се у робно – новчаној привреди обавља одређена привредна делатност. Схватање појма предузеће мењало се кроз историју, али оно се увек јављало као облик одвијања привредних активности и мање или више активни привредник и друштвени субјект које користи разне силе и активности да би остварило одређени циљ.
Предузеће се може дефинисати као организациона, економска и пословна целина у којој се обавља одр. активност привредног карактера ( производња, промет роба и обављање услуга) ради стицања дохотка, односно добити. Предузеће је основни облик организовања субјеката у области привредне делатности, на коме почива привредни и целокупни друштвени развој. Оно је скуп људи и средстава чија је улога да обави одређене задатке у процесу друштвене репродукције. Предузећа организују производњу, нуде тржишту одређену количину роба, настојећи да максимизирају своју добит. Када одлучује о производној понуди предузећа настоје да своје производе продају по таквим ценама, како би покрила цене коштања ( однос укупних трошкова производње и промета по јединици производа ) и остварила одређени износ добити ( нпр. у вредности 10% цене коштања ).
Предузеће еволуира просторно и временски, по форми и садржини. Друштвена и економска обележја предузећа еволуирају са трансформацијом својине и развојем техничке основе предузећа. Развој компонената производње, техничке основе, поделе рада, као и омасовљавање производње доводе до промена квалитативних обележја предузећа. Томе доприносе утицај и интеграција државе преко економске политике на репродукцију предузећа. “Сваки самостални субјект који производи за тржиште робу или услуге“ је предузеће по тржишном концепту. У таквом предузећу тежиште је на правном статусу и власништву и компонентама предузећа – (имовинска аутономија ) и профиту које оно треба да оствари. Економски карактер предузећа произилази из његове материјалне базе коју чине капитал и рад, као и економске законитости и принципе на којима се заснива њихово пословање и развој.
Изабране стратегије не спроводе се у вакуму и њима се реагује на промене које се одигравају у окружењу. Ако је фирма на одређеном систему доминантности, она може изазвати промене у окружењу као вид прилагођавања окружења снази стратегије фирме. Закон хомеостазе недвојбено делује и када је у питању предузеће и када је у питању окружење.
Остваривање активности предузећа се врши у констелацији бројних фактора интерне и екстерне природе, који стимулативно или ограничавајуће делују на тражење и изналажење, за предузеће, најповољније стратегије раста и развоја.
Екстерно окружење представља пословну средину или амбијент у којем предузеће остварује своју мисију. Основно је да се кроз скенирање и мониторинг окружења идентификују будуће шансе и опасности које могу утицати на остваривање циљева предузећа. Анализа интерног окружења се базира на концепту ланца вредности.
Формулисање стратегије укључује анализу, идентификовање, вредновање и избор најбоље стратегијске алтернативе за претпостављене околности, укључујући и изводљивост њихове имплементације.
Имплементација стратегије подразумева њено превођење у остваривање као и покретање активности и ресурса предузећа како би се у складу са стратегијским опредељењима реализовали циљеви предузећа.
Циљеви ревизије и контроле стратегије односе се на то да се благовременим и поузданим сагледавањем тока остваривања стратегије констатују и квалификују резултати и створе услови за предузимање корективних акција.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET