Aukcije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Aukcije". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


САДРЖАЈ
1. УВОД……….…………………………………………………………….............…….2
2. ИСТОРИЈАТ….…………………………………………………………….........……3
3. КЛАСИФИКАЦИЈА АУКЦИЈА………….………………………………...….…..4
4. ИЗБОР АУКЦИЈА………...………….………………………………...….…...........7
5. АУКЦИЈСКЕ ТЕОРИЈЕ………………………………………………………........7
6. ПРОКЛЕТСТВО ПОБЕДНИКА…………....………………………………...........8
7. ПРОБЛЕМИ ПРИ АУКЦИЈАМА……………………………………………........8
8. ЗАНИМЉИВОСТИ…………………………………………………………............9
9. НАЈАКТУЕЛНИЈЕ…………………………………………………………...........10
10. ЛИТЕРАТУРА……….……………………………………………………..............11
1.УВОД
По дефиницији, аукција подразумева јавну продају изложене робе путем надметања (лицитације) купаца и то на аукцијским местима,
посебним тржишним установама, специјализованим за трговање извесним врстама роба. Корен речи “аукција” потиче од латинске речи “ауцтио” која означава управо - јавно надметање.
Аукцијске продаје су познате већ хиљадама година. Временом добијају нове појавне облике, али је њихова суштина остала иста. Данас, велики број рестрикција и ограничења у виду комисија, статута и законских прописа регулише овакав вид продаје.
На аукцијама се продају:
робе нестандардног квалитета, које због тога не могу да буду предмет берзанске продаје а потребно је да се обезбеди њихов промет у великим количинама (вуна, кожа, крзно),
лако кварљиве робе, углавном прехрамбене, које је потребно брзо продати још у луци истовара (свеже воће и поврће),
ретки уметнички и скупоцени предмети (антиквитети), као и ретке и скупоцене животиње (тркачки коњи),
ствари које се продају по сили закона (одузете на царини или због присилне наплате дуга).
Предмети аукцијских продаја су разноврсни, огроман број роба и услуга, некретнина и финансијских инструмената се продаје овим путем: поштанске марке, антиквитети и кованице, графичке картице, дијагностика за BMW, лиценце за мобилну телефонију, електрична енергија, “дозволе“ за загађење, али и доњи веш и wc папир који (ни)су користили познати!
Иако су аукције биле познате још у античко време оне су у економску литературу ушле релативно касно. Теорија аукција је битна због практичних, емпиријских и теоретских разлога. Оне обезбеђују драгоцену основу за тестирање економске теорије, али и разумевање других метода формирања цена. Аутори који су писали о аукцијама су Вицкреy, Схубик, Клемперер, Милгром, да поменемо само најзначајније.
2. ИСТОРИЈАТ
Почетак аукција везује се за 500. годину пре нове ере. У античко доба, већина великих економских и социјалних система почивала је на робовласништву. С обзиром на то да робови нису били слободни људи већ оруђа рада, њихови власници су могли њима да тргују. Управо та трговина људима мозе се сматрати првим обликом аукција. Сви робови су заједно излагани на великим трговима и у зависности од њихове снаге и општег здравственог стања, одређивана им је цена. Лицитанти који су највише нудили добијали су своје личне слуге.
Касније, у римској држави се такође развијала продаја уз јавно надметање и то у циљу заштите интереса одсутних или неспособних лица чија се имовина продавала. На исти начин се трговало и имовином дужника који нису били у могућности да врате своје дугове и испуне своје обавезе. Ова два облика продаје сматрала су се првобитно лицитацијама, а не аукцијама које захтевају специјално опремљене просторе у ту сврху и најчешће трговину незаменљивим робама.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET