Bankarske garancije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bankarske garancije". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1. Uvod
Bankarske garancije su posebni instrumenti osiguranja dobrog završetka posla. Njima jedna ugovorna strana osigurava svoju tražbinu u slučaju da druga ugovorna strana ne izvrši obavezu iz ugovora.
Bankarske garancije pojavljuju se u domaćoj i međunarodnoj poslovnoj praksi kao sredstvo osiguranja izvršenja ugovorenih obveza stranaka, odnosno zaštite od rizika neurednog izvršenja tih obveza.
Banka izdaje sledeće vrste dinarskih i deviznih garancija:
Dinarske garancije:
- za uredno vraćnje kredita
- za dobro izvršenje posla
- povraćaj avansa
- za učešće na licitaciji
- carinske garancije
- ostale vrste garancija i supergarancija
Devizne garancije:
- za ucešće na licitaciji
- garancije za povraćaj avansa
- za dobro izvršenje posla
- za oslobođenje garantnog depozita
Bankarske garancije podrazumevaju pravni postupak kojim garant (Banka u ovom slučaju), na zahtev pravnog lica (tražioca garancije) i po njegovim uputstvima a na osnovu pravnog akta, preuzima solidarnu i neopozivu obavezu da trećem licu (Korisniku garancije) isplati iznos naveden u garanciji, ako se za to steknu svi uslovi.
Banka po poslovima izdavanja garancija naplaćuje naknadu pri izdavanja garancije i kvartalno unazad , u skladu sa Tarifom naknada. Procedura izdavanja garancija regulisana je jednobraznim pravilima za garancije na poziv: Publikacija MPS - 458. Instrumenti obezbeđenja Banke po garancijama su isti kao kod kredita.
2. Instrumenti platnog prometa
Instrumenti platnog prometa se najčešće razvrstavaju prema mestu i učesnicima u platnom prometu. Polazeći sa tog stanovišta, razlikujemo:
(1) Instrumente platnog prometa u zemlji,
(2) Instrumente platnog prometa sa inostranstvom.
2.1. Instrumenti platnog prometa u zemlji
Platni promet u zemlji obavlja se najedinstvenim načelima; saglasno tome uvedeni su u upotrebu i jednoobrazni in.strumenti platnog prometa. Definisani obrasci platnog prometa u zemlji svoju ulogu instrumenata dobijaju tek njihovom realnom funkcijom u tokovima platnog prometa. Sami obrasci, koji su predodređeni da imaju ulogu instrumenata platnog prometa u zemlji, prilagodeni su takvoj svrsi formom, veličinom, sadržajem i vizuelnim izgledom, a sve to da bi se obezbedilo brzo i efikasno plaćanje i racionalna računska obrada.
Obrasce platnog prometa i njihovu funkciju kao instrumenata u platnom prometu odreduje i propisuje Zavod za obracun i plaćanja. U zavisnosti od načina plaćanja, gotovinskog ili bezgotovinskog, razlikujemo instrumente platnog prometa u zemlji koji su u upotrebi za te oblike plačanja:
(1) gotovinske instrumente plaćanja,
(2) bezgotovinske instrumente plačanja.
Posebna grupa instrumenata unutrašnjeg platnog prometa su:
(3) posebni (specijalni) instrumenti plaćanja.
Pod instrumentima unutrašnjeg platnog prometa podrazumevaju se popunjeni obrasci koji se koriste u novčanim transakcijama u korist ili na teret deponenata. U šrem smislu reči, instrumenti unutrašnjeg platnog prometa obuhvataju obrasce koji imaju svoj materijalni i vrednosti iskaz, a kojima se omogučava deponentima da raspolažu novčanim sredstvima, i koja se evidentiraju na računima Zavoda za obračun i plačanja. Instrumenti plačanja u platnom promeln u zemlji su jednoobrazni, a njihov oblik, sadržina i način upotrebe se unificirano propisnju i primenjuju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET