Mortalitetne i aktuarske tablice | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mortalitetne i aktuarske tablice". Rad ima 36 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


EKONOMSKI FAKULTET U SARAJEVU
MORTALITETNE I AKTUARSKE TABLICE
DIPLOMSKI RAD
Predmet: Finansijska i aktuarska matematika
Studij: Ekonomija
Smjer: Bankarstvo i osiguranje
Sarajevo, maj 2011.
S A D R Ž A J:
Stranica
UVOD …………………………………………………………………………………3
ZAKON VELIKIH BROJEVA ……………………………………………………...5
RAČUN VJEROVATNOĆE ………………………………………………………...6
MORTALITETNE I AKTUARSKE TABLICE
Historija mortalitetnih tablica ………………………………………………9
Osnovne karakteristike mortalitenih tablica ……………………………….11
Metode mortalitetnih tablica ……………………………………………….16
Osnovne karakteristike aktuarskih tablica …………………………………17
VJEROVATNOĆA ŽIVOTA I SMRTI ZA JEDNO LICE ……………………22
KOMUTATIVNI BROJEVI ………………………………………………………...26
ZAKLJUČAK …………………………………………………………………………30
PRILOG ………………………………………………………………………………..31
LITERATURA…………………………………………………………………………35
POPIS TABELA ……………………………………………………………………….36
UVOD
Osiguranje na život je ugovor zaključen između jednog osiguranog lica i osiguravajućeg društva prema kome se osigurano lice obavezuje da pod izvjesnim uslovima plaća osiguravajućem društvu određenu ugovorenu sumu odjednom ili kroz izvjestan broj godina u više rata. Kada riješavamo problem životnog osiguranja moramo voditi računa o jednoj nepoznanici, tj. o vremenu smrti čovjeka. Budući da u račune ulazi ta nepoznanica, oni postaju komplikovaniji, a za riješavanje takvih problema potrebna je posebna matematika, koju zovemo Aktuarskom matematikom ili tehnikom osiguranja.
Aktuarska matematika je oblast matematike kojom se riješavaju računski (matematičko-statistički) problemi osiguranja (prije svega problemi obračuna premija).
Aktuarska matematika uvažava iste principe koje uvažava i finansijska matematika, tj. princip ekvivalencije po kojem zbir svih uplata svedenih na jedan rok mora biti jednak zbiru svih isplata svedenih na isti rok. Od finansijske matematike se razlikuje po činjenici da su računi finansijske matematike bezlični, tj. da ne zavise od starosti lica, dok su računi aktuarske matematike životnog osiguranja vezani za starost lica koje se osigurava. Aktuarska matematika služi izgradnji, proširenju i unaprijeđenju osiguranja života vodeći računa da se osiguranici tretiraju jednako pravedno. Teškoće u predviđanju nastupanja osiguranih slučajeva su problem koje aktuarska matematika uspješno riješava koristeći se Zakonom velikih brojeva i računom vjerovatnoće, koji su omogućili da se kao pomoćno sredstvo formiraju tzv. tablice mortaliteta i komutativni brojevi.
Za razvoj osiguranja najznačajnija su bila otkrića na polju matematičke statistike na osnovu kojih je Engleska akademija nauka krajem 17. st. formirala prve tablice mortaliteta.
U ovom radu će biti opisane mortalitetne i aktuarske tablice, vjerovatnoća života i smrti za jedno lice, kao i komutativni brojevi sa svojim polaznim relacijama i izvedenicama.
Izrada tablica mortaliteta jedna je od najstarijih tehnika u demografskoj analizi. Tablice sadrže niz demografskih pokazatelja od kojih je osnovni pokazatelj vjerovatnoća smrti na osnovu koje se izračunavaju sve ostale biometrijske funkcije: vjerovatnoća doživljenja, broj živih, broj umrlih, očekivano trajanje života i dr.
Postoji više načina i metoda za izradu mortalitenih tablica. Posebno se izdavajaju dva načina utemeljenja: longitudinalna i transverzalna analiza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET