Multinacionalne kompanije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multinacionalne kompanije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod ……………………………………………………………………………………….. 3
1. Pojam, pojava i oblici globalizacije …………………………………………………….. 4
2. Pojam, podela i nastanak prvih multinacionalnih kompanija …………………………… 5
3. Uloga multinacionalnih kompanija u procesu globalizacije ……………………………. 6
3.1. Obeležja poslovanja, broj, razmeštaj i sedišta multinacionalnih kompanija …. 6
3.2 Wal-Mart kao simbol multinacionalne kompanije ……………………….. 8
3.3. Politički i ekonomski uticaji multinacionalnih kompanija …………………… 8
4. Udar finansijske krize na poslovanje multinacionalnih kompanija ………………….10
5. Posledice nejednakog ekonomskog razvoja ………………………………………….13
5.1. Opšte posledice nejednakog ekonomskog razvoja između severa i juga ……..13
5.2. Ilegalne aktivnosti u globalizaciji …………………………………………….14
5.3. Zatvaranje bogatih zemalja ……………………………………………………14
5.4. Jug je zavistan od izvoza i potpuno zadužen …………………………………15
Dugovi neke unište, a neke obogate …………………………………………..15
Primer multinacionalne kompanije ………………………………………………………... 16
Zaključak …………………………………………………………………………………...18
Literatura …………………………………………………………………………………...19
Uvod
Sistem centralizacije i koncentracije kapitala doveo je do stvaranja krupnih monopolistickih organizacija koje raspolazu sa velikom finansijskom snagom i na koje otpada veliki deo kako nacionalne proizvodnje nekog proizvoda tako i medunarodne. Takvi monopoli osecaju stalnu potrebu za sirenjem trzista, obezbedenjem novih izvora sirovina i sirenjem svog ekonomskog uticaja. Iz tih razloga javio se sukob izmedu monopola koji ce od njih zahtevati sto vece trziste i imati sto jaci uticaj u drugim zemljama a posebno u zemljama u razvoju.
Ekonomska podela sveta oznacava raspodelu sfere uticaja u svetu, i to kako izmedu pojedinih kompanija tako i izmedu pojedinih drzava. Poznata je stvar da bivse velike kolonijalne sile imaju i dalje odredeni uticaj u ranijim kolonijama. Tako Francuska ima odredeni uticaj u severnoj Africi i u nekim drugim zemljama Afrike, Engleska u svojim bivsim kolonijama dok SAD imaju uticaj u Juznoj Americi ali i Evropi i drugim podrucjima.
Postojeca ekonomska podela sveta nastala je kao podela izmedu interesnih sfera monopola. Postoje dve grupe monopola koje se bore za medunarodnu prevlast. U prvu grupu spadaju nacionalni monopoli dok drugu grupu sacinjavaju medunarodni monopoli koji se protezu na dve i vise zemalja. Ovu grupu sacinjavaju medunarodni savezi monopolista.
Forme i oblici ekonomske podele sveta mogu biti razliciti. Obicno se sklapaju sporazumi o podeli trzista, izvora sirovina, ili pak, o nekom drugom problemu. Najrasireniji oblik ke kartelni sporazum, ili pak, dzentlmenski sporazum.
Cilj i smisao ekonomske podele sveta je u sledecem:
Obezbedenje novih trzista
Obezbedenje sirovina
Ogranicenje konkurencije
Nakon drugog svetskog rata stvaraju se ekonomske grupacije pojedinih kapitalistickih zemalja. Od njih je najpoznatija Evropska ekonomska zajednica, osnovana 1957. godine i Evropsko udruzenje slobodne trgovine. To su novi oblici ekonomske podele sveta koje imaju za cilj da obezbede velikim medunarodnim i nacionalnim monopolima ekonomske povlastice u odredenim regionima i da u isto vreme pomognu razresenju protivrecnosti koje se javljaju na sadasnjoj etapi razvoja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET