Multinacionalne kompanije - Sergio Tacchini | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Multinacionalne kompanije - Sergio Tacchini". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarki rad iz predmeta:
Tema:
Multinacionalne kompanije-Sergio Tacchini
Sadržaj:
Uvod………………………………………………………………………….3
Nastanak i razvoj multinacionalnih kompanija………………………………4
Obeležja poslovanja, razmeštaj i sedišta multinacionalnih kompanija………5
Politički i ekonomski uticaji multinacionalnih kompanija…………………...7
Sergio Tacchini……………………………………………………………….9
Uloga multinacionalnih kompanija………………………………………….10
Literatura…………………………………………………………………….11
UVOD
Za multinacionalne kompanije se koriste različiti nazivi kao što su: transnacionalne kompanije, transnacionalna preduzeća, internacionalne kompanije, nadnacionalne kompanije itd. Najčešće se koristi izraz multinacionalne kompanije.
Multinacionalne kompanije se definišu kao kompanije koje posluju širom sveta. Najšira definicija multinacionalne kompanije glasi: Multinacionalna kompanija je matično preduzeće čije je sedište u jednoj zemlji I koje u svom sastavu ima veliki broj preduzeća (filijala) koje su lociranje u većem broju zemalja. Matično preduzeće ima vlasništvo nad kompanijom I ono kontroliše I upravlja proizvodnjom I poslovima koji su organizovani u filijalama te kompanije koje se nalaze u više zemalja sveta. Poslovne aktivnosti multinacionalnih kompanija su veoma velikog obima pa zbog toga imaju veliki uticaj na privredu zemlje iz koje potiče matična kompanija, kao I na privredu zemalja u kojima ima svoje filijale.
Najčešći kriterijumi za definisanje multinacionalnih kompanija su:
Veličina (obim uloženog kapitala, broj zaposlenih, udeo na tržištu, zajednički dohodak),
Transnacionalnost (broj poslovnih jedinica u inostranstvu, udeo uvoza i izvoza, udeo realizacije dohotka, imovina u dve ili više zemalja),
Strategija i kontrola (centralizovana, jedinstvena i globalna)
Raspodela resursa, informacija i odgovornosti među delocima transnacionalne kompanije.
NASTANAK I RAZVOJ MULTINACIONALNIH KOMPANIJA
Prva nastojanja da se integriranjem (udruživanjem) kapitala i radne snage stvore što veće kompanije javljaju se u 19. veku , pred kraj prve industrijske revolucije. Kompanije nastale u to vreme nisu imale multinacionalnu važnost zbog proizvodnih pogona koji su bili smešteni u jednoj zemlji.
Prve prave multinacionalne kompanije, kao velika preduzeća s međunarodnim kapitalom nastaju između dva svetska rata, ubrzano se razvijaju tek nakon Drugog svetskog rata (SO-ih godina 20. veka). Nastale su u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu i postupno se širile po industrijskim zemljama Zapadne Evrope, Japanu, zemljama "nabujale" industrijalizacije, a u novije vreme i tranzicijskim zemljama. Danas ih ima više od 1200, a neke od njih ostvaruju ukupan prihod veći od 200 mlrd.USD godišnje. 
 Najviše multinacionalnih kompanija ima svoje sedište u trima najrazvijenijim regijama: u SAD-u i Kanadi, Japanu i dalekoistočnim azijskim gospodarskim "tigrovima" te u Zapadnoj i Sjevernoj Europi. Prema podacima iz 1991. godine (a odnos se nije bitnije promenio do danas), od 500 najvećih multinacionalnih kompanija, njih 157 ima sjedište u SAD-U, ali sve više i u novoj svetskoj gospodarskoj sili, Japanu, sa 119 kompanija, a potom u zapadnoevropskim državama, Kanadi i Australiji. 
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET