Narodna banka Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Narodna banka Srbije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Uvod
Centralna banka je definisana kao samostalna i jedinstvena emisiona ustanova monetarnog sistema, odgovorna za monetarnu politiku, za stabilnost valute, finansijsku disciplinu i za obavljanje drugih poslova određenih zakonom. Monetarna politika podrazumeva upravljanje kamatnim stopama i količinom novca u opticaju, odnosno, ponudom novca. S obzirom da monetarna politika utiče na kamatne stope, inflaciju i poslovne cikluse, ona ima direktan uticaj na ponašanje finansijskih tržišta a takođe i na kreiranje finansijske politike preduzeća. Centralna banka može da obezbedi ostvarivanje svojih funkcija uz pomoć instrumenata monetarno-kreditnog regulisanja, u koje spadaju: eskontna stopa, obavezna rezerva, utvrđivanje minimalne rezerve likvidnosti, kupovina i prodaja hartija od vrednosti, učešće u deviznim transakcijama, ograničenje plasmana i slično. Ona je najvažnija finansijska institucija u finansijskom sistemu zemlje. Ona je banka svih banaka.
Uloga Centralne banke :
1) Emisija novčanica, novca i kredita- Centralna banka vrši emisionu funkciju. Ona održava potrebnu količinu novca u opticaju i reguliše visinu kamatnih stopa na finansijskim tržištima.
2) Sprovođenje mera kreditno-monetarne politike- monetarnom politikom obezbeđuje se optimalan odnos količine novca u opticaju i kvantitativnog karaktera društvenog proizvoda u okviru jedne nacionalne privrede. U okviru ostvarivanja mera kreditno-monetrne politike,centralna banka ima nekoliko instrumenata: eskontna politika, operacije na otvorenom tržištu, politika obaveznih rezervi, politika aktiviranja i dezaktiviranja depozita.
3) Održavanje spoljne likvidnosti- u okviru ove funkcije Centralna banka se angažuje na ostvarenju ciljeva devizne politike.
4) Obavljanje određenih poslova na račun države- Centralna banka za račun države obavlja kreditne i fiskalne poslove.
Druge funkcije Centralne banke:
kontrola rada banaka i drugih finansijskih institucija
pružanje pomoći pri održavanju likvidnosti ostalih učesnika na finansijskim tržištima
vođenje politike selektivnog kreditiranja određenih segmenata privredne aktivnosti
vođenje tzv. zlatne politike, odnosno vođenje poslova održavanja i kontrole rezervi plemenitih metala itd.
Njen osnovni zadatak je da održava stabilnost nacionalne valute i sprovodi utvrđenu monetarno-kreditnu politiku putem mehanizama monetarno-kreditnog regulisanja. Takođe, Centralna banka za državu obavlja različite finansijske usluge, pa tako predstavlja i banku države. Centralna banka vrši nadzor poslovnih banaka i reguliše njihov rad. Poslovne banke svoju trenutnu nelikvidnost mogu da premoste na tržištu novca, međutim, u slučaju vanrednih kriznih likvidnosnih perioda, Centralna banka se javlja kao zajmodavac kako bi sprečila opšte bankrotstvo banaka.
Narodna banka Srbije
Uloga Narodne banke Srbije određena je Ustavom Srbije i Zakonom o Narodnoj banci Srbije koji je usvojen 2003. godine prema članu 2. Zakona o Narodnoj banci Srbije, Narodna banka Srbije je Centralna banka Republike Srbije. Osnovni cilj NBS je postizanje cenovne stabilnosti. Pored toga, ona ima za cilj i očuvanje finansijske stabilnosti. Za obaveze NBS jemči Republika Srbija. Kapital Narodne banke Srbije se sastoji od osnovnog kapitala i posebnih rezervi. Osnovni kapital ( minimalni iznos ) treba da iznosi 10 mlrd. Dinara koji se formira na osnovu viška prihoda nad rashodima Narodna banke Srbije. Posebne rezerve se formiraju u visini do 30% ostvarenog viška prihoda nad rashodima Narodne banke Srbije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET