Nasledno pravo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasledno pravo". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKO POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
BLACE
SEMINARSKI RAD
NASLEDNO PRAVO
Načela naslednog prava
Testament
19/08 III
2010. Blace
SADRŽAJ
UVOD............... ............... ............... ............... ............... ........................... ............... ........3.
I. NAČELA NASLEDNOG PRAVA.......................... ...............................................5.
1. Pojam načela naslednog prava............................ .........................................5.
1.1. Načelo obaveznosti univerzalne sankcije.......................................................5.
1.2. Načelo jedinstvenosti univerzalnosti nasleđivanja.........................................7.
1.3. Načelo ravnopravnosti u nasleđivanju ...........................................................8.
1.4. Načelo ograničenosti osnova pozivanja na nasleđivanje......................... ......8.
1.5. Načelo paralelnog odnosa osnova pozivanja na nasleđe......................... ......8.
1.6. Načelo slobode zaveštanja..............................................................................9.
II. TESTAMENT............................................................... ............. ..... ............. ...........10.
1. Pravna priroda testamenta..................................... .....................................10.
2. Uslovi za sastavljanje testamenta...............................................................11.
3. Sadržina testamenta....... ............. ................... .................... .........................12.
4. Forme testamenta....... .................................................... ....... ............. ....... ..12.
ZAKLJUČAK............. ................................................................... ..................................15.
UVOD
Nasleđivanje je stupanje nekog lica u odnose na mesto umrlog, odnosno lica proglašenog za umrlog. Ali ne može se stupiti u sve odnose koje je umrli bio zasnovao za života, već samo u one u koje je po prirodi stvari to mogućno i čije nasledno pravo dozvoljava. Tako, prijateljski, bračni i niz ličnih odnosa ne nasleđuju se. Nasleđivanju su podobni imovinskopravni (građansko pravni) odnosi, ali ni oni ne svi (npr. lične službenosti, ugovori zaključeni s obzirom na lična svojstva ugovarača - tzv. ugovori zaključeni intuitu persone - ne nasleđuju se).
Da bi moglo da dođe do nasleđivanja potrebno je da se ispune neki osnovni uslovi. Ti uslovi su: smrt fizičkog lica, postojanje zaostavštine, postojanje naslednika, i postojanje pravnog osnova za nasleđivanje. Dok ne umre neko lice nema ni govora o nasleđivanju. Ako je lice umrlo, a nema zaostavštinu, opet ne može da dođe do nasleđivanja, jer nema šta da se nasleđuje. Kad je lice umrlo i ostavilo zaostavštinu, a nema naslednika koji hoće i mogu da ga naslede, ne može da dođe do nasleđivanja, jer nema ko da ga nasledi. Najzad, da bi lica koja žele da naslede stvarno postala naslednici potrebno je da postoji pravni osnov za nasleđivanje.
Nasleđivanje može biti ugovorno, zakonsko i testamentalno. U našem pravu nasleđivanje može biti samo zakonsko i testamentalno, i to u vidu univerzalnog ili singularnog nasleđivanja. (Singularna sukcesija; Testamentalno nasleđivanje; Univerzalna sukcesija; Zakonsko nasleđivanje).
Da bi smo vas uveli u nasledno pravo, a samim tim i odredili ga, potrebno je odrediti osnovne pojmove nasleđivanja.
Nasleđe je imovina koja ostane posle smrti fizičkog lica, tzv. ostavioca, a koja se može naslediti. Shodno tome, u nasleđe spadaju prava i obaveze bilo imovinskog (npr. lične službenosti) bilo neimovinskog (npr. pravo na ime) karaktera, koji se ne mogu nasleđivati. Nasleđe se drukcije naziva nasledstvo, nasledna masa, ostavinska masa, ostavština, zaostavština. Nasleđe se sastoji iz aktive i pasive. Aktivu čine prava odnosno objekti koji su predmet prava, a pasivu obaveze odnosno objekti koji su predmet obaveza. Novčanim izražavanjem vrednosti i jednih i drugih objekata i njihovih uzajamnih upoređivanjem utvrđuje se stanje nasledne imovine, ako postoji tzv. čista vrednost nasleđa. Zaostavština je dakle, skup svih: prava, pravnih stanja, pravnih moći i obaveza koja su pripadala ostaviocu u momentu smrti, a koja su nasleđivanju podobna, i koja su slobodna za nasleđivanje. Prava, pravna stanja, pravne moći i obaveze treba da su pripadale ostaviocu u momentu smrti da bi ušla u zaostavštinu. Ono što je nekada pripadalo ostaviocu, ali je pre momenta smrti prestalo da bude ostaviočevo, ne može ući u zaostavštinu. Po pravilu, najvažniji deo zaostavštine čini pravo svojine na brojnim pokretnim i nepokretnim stvarima koje su pripadale ostaviocu u momentu smrti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET