Neprofitne institucije i nevladine organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neprofitne institucije i nevladine organizacije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU I PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: UPRAVLJANJE FONDOVIMA
Beograd, jun, 2009. godina.
Sadržaj
I UVOD
Udruživanje građana je poznat oblik organizovanja radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva, a nevladine organizacije su fenomen koji obeležava današnje savremeno društvo. NVO ne nastaju samo u zemljama u razvoju, već se njihov broj povećava i u razvijenim zemljama. Razlozi za ovakav, nagli rast novih oblika organizovanja građana su mnogostruki, a najčešće se dovode u vezu sa krizom država blagostanja, krizom društvenog razvoja, krizom porodice i ekološkom krizom.
Pojam nevladinih organizacija (NVO) poslednjih petnaest godina jedan je od najkontroverznijih i najnejasnijih termina koji se upotrebljavaju u našoj javnosti. Malo koji termin je toliko zloupotrebljavan u propagandno-političke svrhe kao pojam NVO.
Koliko li smo samo puta čuli da su NVO nekakve zavereničke organizacije, smišljene na „neprijateljskom Zapadu", koje su plaćene od tih istih, zapadnih krugova kako bi se bavile raznim, za državu nedozvoljenim radnjama (izdaje, špijunaže i slično). S druge strane, bili smo u prilici (ali ređe) da slušamo i o tome da su to važne organizacije bez kojih nema civilnog društva i demokratije. Obe strane su ove stavove iznosile bez mnogo argumentacije. Kod nas se, inače, ustalila jedna vrsta političke nekulture u kojoj stavove i pozicije nije potrebno obrazlagati činjenicama, već je dovoljno svoj zaključak saopštiti kao opštepoznatu „istinu" o kojoj nema rasprave.
Sve organizacije koje deluju u jednom društvu možemo podeliti na državne organizacije (javni sektor) i nedržavne organizacije (privatni sektor). Nedržavne organizacije, koje pokreću građani na osnovu svoje privatne inicijative, organizacije su civilnog društva.
Pod pojmom nevladine organizacije podrazumevaju se svi tipovi različitih udruženja i društvenih organizacija, zatim fondova, fondacija i zadužbina. Svi ovi oblici delovanja građana spadaju u NVO. Iz te raznolike strukture može se zaključiti
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
Danas u Srbiji deluje preko 30.000 NVO. Mnogi će pomisliti da je to mnogo, ali ako uporedimo podatke sa zemljama okruženja (ne i sa razvijenim zemljama, gde se broj ovih organizacija penje na stotine hiljada), onda se vidi da mi i u ovom delu razvoja civilnog društva ipak zaostajemo. Tačnih podataka o njihovom ukupnom delovanju nema, ali oni delimični postoje u samom NVO sektoru..
U srpskoj javnosti se često pogrešno predstavlja da su NVO kod nas nastale devedesetih godina XX veka. Međutim, one imaju svoju tradiciju rada i delovanja u Srbiji i pre Drugog svetskog rata, a na neki način delovale su i za vreme socijalizma, kao „polunevladine organizacije" .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET