Novac I krediti u reprodukciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Novac I krediti u reprodukciji ". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU I PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
Seminaraski rad
Predmet: Monetarna ekonomija
Tema : Novac I krediti u reprodukciji
Br.ineksa: 299-044-09
Beograd,jun,2010.
Sadržaj
Uvod 3
1.Delovanje novca na ekonomsku aktivnost 3
2.Emisija primarnog novca i njeno mesto u reprodukcionom procesu 5
3.Teorijske koncepcije o ulozi monetarnih faktora u privredi 7
4.Teorijska shvatanja o prenošenju monetarnih efekata u reprodukciji 9
5.Banka u sistemu finansiranja privrede 11
Zaključak 13
Literatura 14
Uvod
Savremena ekonomska teorija se bavi brojnim pitanjima, ali najvaznije i najviše istraživano pitanje jeste pitanje funkcionisanja monetarnog sistema. Istraživanje uloge novca u privredi, njegovog kreiranja i povlačenja, i njegovog uticaja na druge makroekonomske agregate centralno je pitanje savremene ekonomske teorije.
Razvoj kreditnog novca i pojava novih oblika novca uslovili su da s jedne strane dođe do povećanja elastičnosti novčanog opticaja, a sa druge strane došlo je do povećanog korišćenja ovog mehanizma u savremenim privredama.
U funkcionisanju svake države novac ima veoma važno mesto. Država u regulisanju privrednih kretanja sve više se oslanja na monetarne mere, što je uticalo na to da se dodatno istražuju monetarni problemi.
Shvatanja o ulozi novca u privredi menjala su se kroz istoriju i kretala su se od toga da se na novac gledalo kao sredstvo razmene koje nema uticaj na privredna kretanja, pa do toga da je novac osnovni instrument regulisanja privrednih kretanja. Savremena teorija smatra da je regulacija novca istovremeno i regulacija ukupnih privrednih kretanja.
Klasična terija polazila je od novca kao neutralnog faktora u procesu samoregulisanja tokova i stalne ekonomske ravnoteže u privredi.
1.Delovanje novca na ekonomsku aktivnost
Teorija novca i istraživanje uloge novca u procesu reprodukcije spadaju u jedno od najsloženijih, istovremeno, najrazvijenijih teorijskih delova političke ekonomije, ali i savremene ekonomske teorije uopšte.
Brzim razvojem kreditnog novca, posebno posle nastanka metalnog standarda, i njegovim aktivnim korišćenjem od savremene kapitalističke države, preko vrlo razvijenog mehanizma novčanog regulisanja, došlo je do pojave dva suprotna efekta : prvo, dolazi do porasta elastičnosti novčanog opticaja, i drugo , do sve
šireg korišćenja tog mehanizma u državno-monopolističkom kapitalizmu, što je praćeno zaoštravanjem kriznih stanja i disporcija u gotovo svim savremenim privredama. To je dovelo, posebno u poslednje dve decenije, do širih istraživanja kako privrede i uloge novca u savremenoj privredi, tako i porasta značaja opšte teorije novca u okviru savremen ekonomske nauke. Analiza novca i novčane sfere reprodukcije sve više se vezuje za istraživanje hronične nestabilnosti savremene privrede, privrednog rasta i zaposlenosti. Paralelno sa istraživanjem prirode i oblika savremenog novca, kao i njegove uloge u privredi, dolazi do šireg istraživanja složenih odnosa monetarnih faktora i realnih faktora reprodukcije, što služi kao osnova za vođenje više ili manje efikasne monetarne i makro-ekononomske politike. Mešanja države u privredni razvoj postalo je u savremenim prirodama dominantno, pretvarajući se često u neophodan element funkcionisanja kapitalističke privrede, i reprodukcije društvenog kapitala. Novac u tome zauzima sve važnije mesto. Savremene države, u regulisanju konjukture, koriste monetarno- kredite mere što je povećalo značaj istraživanja monetarnih problema.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET