Oblici privatizacije u tranzciji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oblici privatizacije u tranzciji". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Panevropski Univerzitet Apeiron
Fakultet Poslovne Ekonomije
Smjer: Bankarstvo,trgovina i finansije
Seminarski rad
Tema: Oblici privatizacije u tranziciji
Banja Luka
SADRŽAJ
Uvod..............................................................................................................3
Oblici privatizacije........................................................................................4
Interna privatizacija.......................................................................................4
Eksterna privatizacija....................................................................................6
Metoda tendera..............................................................................................6
Metoda aukcije..............................................................................................7
Deljenje deonica............................................................................................8
Nacionalni holding........................................................................................9
Zaključak......................................................................................................10
Uvod
Tranzicija predstavlja proces prelaska socijalističkog u kapitalističko društveno ekonomsko uredjenje. Razlika izmedju socijalizma i kapitalizma leži u posedovanju imovine. Socijalizam je sistem u kome je svojina prvenstveno bila u državnom ili društvenom vlasništvu, dok je u novije vreme većinom u vlasništvu privatnih lica.
Samo ako se u tranzicionim ekonomijama mogu napraviti velike i trajne promene u vlasništvu nad imovinom, daleko od države, prema pojedinačnim vlasnicima, može se izvršiti tranzicija iz socijalizma u kapitalizam.
Iskustva sa državnom svojinom su bila vrlo negativna. Državna preduzeća su loše vodjena, sa viskom stopom zaposlenih, lošom organizacijom, zastarelom tehnologijom, previsokim cenama, i uvek podvrgnuta političkim ciljevima i zavisna od državne pomoći. Ovakva preduzeća su jasan dokaz neefikasnosti državne svojine.
Postoje više razloga zbog kojih je privatno preduzeće efikasnije od državnog ili društvenog - privatna preduzeća više su izložena disciplini komercijalnog finansijskog tržišta nego državna ili društvena, privatna svojina znači da su interesi kapitala, bolje predstavljeni nego u drugim oblicima vlasništva, privatna firma je sposobnija da ponudi dobra primanja kako bi privukla i sačuvala dobre menadžere, i manje je podložna političkom uplitanju nego državna ili društvena.
Koncept privatizacije je nastao i bio prihvaćen upravo zbog, vec pomenutog, neuspeha preduzeća koja su u vlasništvu države. Zemljama u tranziciji bili su neophodni ambiciozni programi privatizacije kako bi se okoncala veoma neefikasna dominacija drzavnih monopolista u privredi. U užem smislu, privatizacija je proces koji predstavlja prenošenje prava nad vlasništvom sredstava za proizvodnju. Moglo se ocekivati da ce privatno vlasnistvo uneti vise racionalnosti i efikasnosti u takva preduzeca - da ce se njihovi finansijski i radni rezultati poboljsati i da ce drzava poceti da od njih ubira porez umesto da im dodeljuje subvencije.
Privatizacioni proces započet je u Velikoj Britaniji krajem sedamdesetih godina prošlog veka, od strane britanske premijerke, Margaret Tačer. Proces je postao globalan i zahvatio je i razvijene, kao i zemlje u razvoju, a ne samo bivše zemlje sa socijalističkim društveno ekonomskim uredjenjem.
Efekti privatizacije su otvaranje novih radnih mesta, privredni rast, realizacija socijalnog programa, porast životnog standarda, podsticanje lokalnog razvoja, denacionalizacija, redovna isplata penzija, finansiranje programa za razvoj privrede i životne sredine, itd.
Osnovni ciljevi privatizacije su jasno definisanje vlasništva, povećanje alokativne efikasnosti, pravednost, privlačenje stranih investicija radi uravnoteženja budzeta i pokrivanja socijalnih rashoda. Formiranje privatnog vlasništva predstavlja osnovni preduslov tržišne ekonomije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET