Odnos države prema ekonomiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odnos države prema ekonomiji". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Tema: ODNOS DRŽAVE PREMA EKONOMIJI
 
SADRŽAJ:
1. Uvod
2. Državna kontrola nad ekonomijom:
2.1. Istorijski osvrt
2.2. Instrumenti politike vlade
2.3. Kako vlade donose odluke?
3. Politička igra
4. Mehanizmi javnog izbora
4.1. Da li je djelotvoran?
4.2. Primjene teorije javnog izbora
4.2.1. Birokratska prisila
4.2.2. Kratkoročni vidokruzi
5. Sredstva i mjere državne intervencije u modernoj ekonomiji
6. Zaključak
7. Literatura
1. UVOD
U prvom dijelu seminarskog rada je dublje obrađeno koji su to instrumenti i kako država razvija svoju kontrolu nad ekonomijom. Ustavna prava državne vlade su se tumačila na mnogo načina i koristila kako za održavanje javnog interesa, tako i za održavanja reda u tokovima ekonomije. Države donose svoje odluke na osnovu određenih pravila. Postavlja se pitanje javnog izbora, odnosno, da li je on učinkovit? U modernim demokratskim društvima naglašava se važnost pojedinačnih vrijednosti, ali se problem javlja kada je potrebno sakupiti milione glasova u jednu odluku. Ako državne djelatnosti ne poboljšavaju razvoj ekonomije, mogu nastati neuspjesi koje bi mogli svrstati u dva izvora: birokratska prisila i kratkoročni vidokruzi.
U drugom dijelu seminarskog rada, pažnja je posvećena na primjene sankcija vlade na proizvođače kao i potrošače da bi se zaštitio životni okoliš, odnosno državno reguliranje eksternalija koje mogu biti pozitivne i negativne. Regulaciju eksternalija država sprovodi putem raznih poreza, taksi i raznih drugih intervencionističkih mjera. Međutim, da bi se ublažile negativne eksternalije, država također može prodati prava na zagađivanje okoliša. Ili pak, u savremenim ekonomijama vlade donose specifične standarde i norme kojima se nastoje ublažiti ili regulirati eksternalije.
Treći dio seminarskog rada opisuje obrađena sredstva i mjere državne intervencije u modernoj ekonomiji gde također nema savršeno slobodnog dejstva. Međutim, postoje neki segmenti ekonomije gdje je država potpuno suverena.
2. DRŽAVNA KONTROLA NAD EKONOMIJOM
2.1. Istorijski osvrt
 
2.2. Instrumenti politike vlade
 
Postoje četiri glavna instrumenta državne kontrole. To su:
Porezi koji služe da se smanje privatni rashodi (kao što su oni za automobile ili prehranu u restoranu) i time omogućavaju javne rashode (na dobra kao što su kamioni ili prehrana vojske)
Izdaci koji navode poduzeća ili radnike da proizvode određena dobra ili usluge (kao što su tenkovi i policijska zaštita) zajedno s transfernim plaćanjima koji pružaju potporu dohotku
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET