Odnosi s javnošću | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odnosi s javnošću". Rad ima 28 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Tema:
Sadrzaj:
Uvod
Korporacijski i vizujelni identitet je veoma važan aspekt odnosa s javnošću i zato se ovoj temi pridodaje više pažnje i ilustruje zanimljivim primerima dizajna koima se prikazuje razvojni put korporacijskog identiteta.
Ona mora biti oprezna, planirana i uzdržana, i u sklasu sa ciljevima i strategijom organizacije u čiju korist se sprovodi.
Šta su odnosi s javnošću
Odnosi s javnošću predstavljaju specifičan oblik komuniciranja i prenošenja poruka. Kao jedan od disciplina marketinga, odnosi s javnošću odnosi s javnošu se izučavaju teorijski i praktično, primenom posebnih tehnika i metoda. Ova oblast već više desetina godina predstavlja jedno od najznačajnijih područija izučavanja, pa se mnoge studije bave cociološkom, psihološkom i komunikološkom problematikom ovih procesa.
Pošto su odnosi s javnošću deo procesa masovne komunikacije, to su i ciljevi u praksi, veoma složeni i raznovrsni. Ova disciplina predstavlja aktivnost uticaja na javno mnjenje i kao takva, cpecifična ja psihološka aktivnost, sposobnost delovanja na slušaoce, primaoce poruke.
Delatnost odnosa s javnošću je našla naširu primenu u svim značajnim oblastima, a ponekad ima i presudan uticaj i značaj za uspeh iodređene institucije. Posebno mesto zauzima u oblastima kao što su:
industrija;
trgovina;
zdravstvo;
prosveta;
kultura;
državna uprava;
političke institucije;
Izučavanje discipline odnosa s javnošću povezuju se sa dostignućima mnogih drugih disciplina i nauka. Mogu se, međutim, posebno izdvojiti:
komunikološki;
psihološki ;
lingvistički pristup u istraživanju odnosa s javnošću;
Komunikološke veštine koje se primenjuju u odnosima s javnošću su:
informisanje;
predlaganje;
sugerisanje;
ubeđivanje;
pregovaranje;
uticaj;
navođenje;
manipulacija;
Najznačajniji moment u kontaktu je prenošenje određene,formulisane, uobičajene informacije i ideje.
Drugi zadatak je ubediti javnost u vrednost iznetih ideja. Predlaganje i sugerisanje podrazumevaju informisanje, ali i savetovanje, nagovaranje, kada je već uspostavljeno uzajamno poverenje.
Uveravanje i uticaj su veštine koje, uz pomoć argumenata i činjenica, pokušavaju da da pridobiju javnost za prezentovane ideje. Veština identifikacije znači poistovećivanje sa klijentima i zadovoljavanje njihovih potreba.
Prilikom ubeđivanja, računa se sa emocionalnim učešćem sagovornika, a uticaj se ogleda u racionalizaciji argumenata i sticanju naklonosti i podrške na osnovu iznetih logičkih argumenata.
Da bi se izvršio određen uticaj, potreban je dobro osmišljen nastup u javnosti, koji podrazumeva kompetentnost i sigugnost, sposobnost predviđanja, upornost, znanje, kreativnost i ličnu snagukoja doprinosi sigurnom i kontrolisanom delovanju na javno mnjenje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET