Platne kartice u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platne kartice u Srbiji". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Uvod
Novo sredstvo plaćanja, koje sve više zamenjuje gotovnski novac, jesu platne kartice. Njihova upotreba postaje sve zapaženija i njihovo postojanje zauzima važnu stepenicu u razvitku bankarskog sitema.
Koliko su platne kartice u svetu popularne postaje jasno već samo pogledom na novčanik koji imate – mesta za kartice su najlakše dostupna, i po pravilu ih ima nekoliko. To nije slučajno, jer je uobičajeno da jedna osoba poseduje i po više kartica.
Potrošači mogu da vrše plaćanje putem raznih oblika plastičnih odnosno platnih kartica, i to naročito u trgovinskim prodavnicama, restoranima, benzinskim pumpama itd. Platne kartice kao novčani instrument u znatnoj meri zamenjuju čekove i gotovinu.
Platne kartice, kao medijumi plaćanja u tradicionalnom sistemu plaćanja na malo, u razvijenim zemljama postoje i funkcionišu dugi niz godina. U našoj zemlji njihova upotreba bila je prilično skromna, tako da javnost nije upoznata sa osnovnim pojmovima i procesom plaćanja putem platnih kartica.
Nekada su bile pravi raritet, ali danas se nalepnice Visa, MasterCard, Diners i DinaCard mogu ugledati na praktično svakoj boljoj prodavnici i praktično na svim prodajnim objektima većih trgovinskih lanaca. Spomenimo i benzinske pumpe, restorane, prodavnice odeće i obuće, hotele i nebrojeno mnogo prodajnih mesta u inostranstvu. Sve najvažnije životne namirnice i ostale potrebe koje jedno domaćinstvo ima, uključujući i godišnje odmore, mogu se namiriti platnom karticom. Izuzetak su i dalje računi (struja, telefon, Infostan, itd.) koji se moraju platiti gotovim novcem ili putem trajnih naloga koji nisu dostupni svima.
Naša zemlja nalazeći se u vremenu tranzicije takođe je širom otvorila vrata ovoj vrsti plaćanja. U okviru trenutnih odvijajućih reformi bankarskog sistema jedan od ciljeva Vlade Republike Srbije jeste uvođenje i favorizovanje kako nacionalne tako i drugih platnih kartica sa konačnom idejom da one što više zamene gotov novac.
1. Platne kartice – osnove i razvoj
Platna kartica je instrument bezgotovinskog načina plaćanja i instrument za podizanje gotovog novca kod izdavaoca kartice ili preko bankomata.
Najnovija tendencija se manifestuje u vidu 'plastične revolucije'. 70-tih godina u nekim zemljama, naročito u SAD, štednim i kreditnim udruženjima je dozvoljeno da postave elektronske uslužne jedinice u supermarketima, na aerodromima i drugim javnim mestima. Deponentima se da ju plastične kartice koje mogu ubaciti u terminale, čime će se sredstva odmah prebaciti sa računa kupca na račun prodavca.
U bankarskim sistemima kreditnih kartica, vlasnik kartice može da izabere plaćanje u ratama, u kom slučaju banka naplaćuje kamatu na neizmireni dug. Ovi kamatni prihodi omogućavaju bankama da se uzdrže od naplaćivanja godišnje provizije vlasnicima kartica i da zaračunavaju niže provizije za uslugu trgovcima koji su članovi sistema. Još jedna prednost ovih sistema je ta što trgovci primaju svoje uplate promptno, nakon deponovanja računa o prodaji kod banke.
Sigurnost kod korišćenja plastičnih kartica obezbeđuje se putem personalnog identifikacionog broja (personal identification number, PIN) koji se ugrađuje na magnetnu traku ili čip i sastoji se od nekoliko digitalnih znakova. Kod za identifikaciju u elektronskim transakcijama smatra se ekvivalentom potpisa potrošača. Za prodavce robe ili usluga putem korišćenja kartica postoji garancija banke, odnosno institucije koja je kartice izdala, u pogledu naplate prodate robe ili usluga. Radi svoga obezbeđenja, banka (odnosno institucija koja je izdala kartice) vodi računa o platnoj sposobnosti korisnika kartica, određuje maksimalni iznos kredita ukoliko se radi o kreditnoj kartici, kao i rok od koga kartica važi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET