Platni bilans | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
PREDMET: Međunarodne poslovne finansije
TEMA: Platni bilans
Maj 2010. god.
SADRŽAJ:
Uvod............................................................................................2
Istorijski razvoj platnog bilansa...............................................3
Pojam i koncept platnog bilansa...............................................4
Platni bilans................................................................................5
4.1. Devizni platni bilans............................................................7
4.2. Obračunski platni bilans.....................................................7
4.3. Vrste transakcija platnog bilansa......................................8
4.4. Neravnoteža platnog bilansa............................................11
4.5. Bilans monetarnih rezervi................................................12
5. Zaključak..................................................................................13
6. Literatura..................................................................................14
1. UVOD
Platni bilans definiše kao sistemski dvostrani pregled svih ekonomskih transakcija obavljenih između rezidenata i nerezidenata u određenom vremenskom periodu, najčešće u jednoj godini. Pod rezidentima se podrazumijevaju pravna lica koja imaju svoja sedišta, tj. fizička lica koja imaju svoje prebivalište u dotičnoj zemlji.
O platnom bilansu uvek govorimo sa aspekta jedne zemlje i pritom se posmatraju uporedna dugovanja i potraživanja u datom periodu, uz konstataciju da platni bilans može biti aktivan, pasivan ili uravnotežen (u suficitu, deficitu ili uravnotežen).
Mnogobrojni privredni i drugi subjekti jedne zemlje obavljaju raznovrsne transakcije sa drugim zemljama sveta. Sve te transakcije registruje platni bilans zemlje. One se mogu podeliti na dve osnovne grupe: prva sledi tok robe i usluga u zemlji i izvan nje, a druga se odnosi na transfer, odnosno na tok finansijskog kapitala. Bilans koji beleži prvu oblast naziva se bilans tekućih transakcija, a drugi bilans transfera, odnosno bilans kapitala.
Međunarodno kretanje kapitala predstavlja transfer kupovne snage između rezidenata i nerezidenata. Osnovni oblici međunarodnog kretanja dugoročnog kapitala su: direktne investicije i portfolio investicije.
Završnu stavku u platnom bilansu predstavlja bilans monetarnih rezervi. One služe za održavanje međunarodne likvidnosti nacionalne privrede. To je sposobnost zemlje da finansira deficit platnog bilansa i podržava devizni kurs nacionalne valute vlastitim monetarnim rezervama ili kratkoročnim zaduženjem u inostranstvu.
2. ISTORIJSKI RAZVOJ PLATNOG BILANSA
Merkantilisti su platni bilans zasnivali na evidentiranju ukupnog prometa uvoza i izvoza, kasnije su obuhvatili i promet roba i usluga.
Prvu metodologiju za izradu platnog bilansa objavio je MMF 1948. Šema platnog bilansa registruje ekonomske transakcije u prometu roba i usluga, sva transferna plaćanja, kretanje svih oblika kapitala, zatim deo rekapitulacije.
Izraz platni bilans prvi je upotrebio britanski ekonomista Stuart u svom delu "An Inquiry into the Principles of Political Economy" iz 1767. godine. Stuart pominje platni bilans govoreći o "ukupnoj masi recipročnih plaćanja" između zemlje i inostranstva. Međutim, od tada pa do danas koncepcija platnog bilansa doživela je velike izmene.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET