Platni bilans | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Platni bilans
Osnovni pojmovi o platnom bilansu
Izraz platni bilans prvi je upotrebio britanski ekonomista Stuart u svom delu "An Inquiry into the Principles of Political Economy" iz 1767. godine. Stuart pominje platni bilans govoreći o "ukupnoj masi recipročnih plaćanja" između zemlje i inostranstva. Međutim, od tada pa do danas koncepcija platnog bilansa doživela je velike izmjene.
Odnosi jedne zemlje sa ostatkom svijeta odražavaju se u transakcijama koje se sadrže u platnom bilansu. To su komercijalne operacije, kao što je izvoz automobila iz evropskih zemalja na američko tržište krajem osamdesetih, ili uvoz, na primjer, mašina iz Njemačke od strane domaćih privrednika. Na platnom bilansu takođe se nalaze i finansijske operacije, kao što je ulazak stranog kapitala sa investicijom u domaća preduzeća i kupovina nacionalnog duga.
Platni bilans dobija sve više na značaju u današnjem globalnom svijetu, tako da se njime mjeri otvorenost jedne ekonomije.
IZVOZ + UVOZ podijeljeno na BRUTO DRUŠTVENI PROIZVOD
Osnovnu definiciju platnog bilansa dao je Međunarodni monetarni fond u Priručniku bilansa plaćanja 1950. godine. Po njoj,  platni bilans je sistematski pregled u obliku dvostranog bilansa svih ekonomskih transakcija, obavljenih u određenom periodu, između rezidenata neke zemlje i stalnih stanovnika, rezidenata drugih zemalja. Ova definicija je tokom vremena pretrpjela određene promjene koje su bile uslovljene promjenama robne, finansijske i institucionalne strukture međunarodnih ekonomskih odnosa.
Račun platnog bilansa čine 3 odvojena računa:
Tekući račun (current account): obuhvata tokove robe i usluga (izvoz i uvoz).
Finansijski račun (financial account): obuhvata tokove finansijskih sredstava (financial capital).
Definicija iz 1950. godine nastala je i koristila se u uslovima nekonvertiblnosti najvećeg dijela nacionalnih valuta, velikih i hroničnih neravnoteža platnih bilansa, i rigidno fiksnih deviznih kurseva. U platnom bilansu je posebna pažnja posvećena mogućnostima iskazivanja deficita, ili suficita i međunarodnim tokovima javnog, odnosno državnog kapitala. Kasnije su i devizne rezerve dobile značajno mjesto u šemama platnog bilansa.
Kada su, poslije 1958. godine, mnoge nacionalne valute ponovo postale konvertibilne, oživjeli su i međunarodni tokovi privatnog kapitala. U Priručniku Međunarodnog monetarnog fonda, 1961. godine promjenjena je i definicija platnog bilansa. Do određenih promjena došlo je  i u dodatku Priručniku 1973. godine. Posljednje izmjene bile su najvećim dijelom posljedica raspada Bretonvudskog međunarodnog monetarnog sistema i masovnog prelaska deviznih kurseva nacionalnih valuta iz sistema fiksnih u režim fluktuirajućih (plivajućih) kurseva. Cjelina definicije koja je bila na snazi do 1977. godine data je u posebnoj publikaciji MMF - a na sljedeći način:
"Platni bilans je sistem računa za određeni period čiji je zadatak da sistematski registruje:
tokove realnih resursa, uključujući usluge faktora proizvodnje, između privrede jedne zemlje i ostalog svijeta,
promjene u potraživanjima i obavezama zemlje prema inostranstvu koje proističu iz ekonomskih transakcija, i
transfena plaćanja koja čine protivstavku realnim resursima ili finansijskim potraživanjima datim ili primljenim od ostalog svijeta bez ikakve nadoknade".
I pored toga što su usvojena pravila o načinu i uslovima fluktuiranja kurseva, razlike između nacionalnih politika "plivanja" kurseva ostale su velike. U sedamdesetim i osamdesetim godinama prošlog vijeka postojale su često nestabilne promjene intervalutnih kurseva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET