Platni bilans | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: OSNOVI FINANSIJSKOG MENADžMENTA
PLATNI BILANS
april, 2011.
SADRŽAJ
Uvod………………………………………………..………………………………………..…1
1. Pojam I definicija platnog bilansa……..………………………………………………......2
Struktura platnog bilansa.………………………………………………………………....4
3. Rezidenti i nerezidenti u platnom bilansu……………………………….……………......5
4. Različite šeme platnog bilansa……………………………………………………..………6
.
4.1.Šeme platnog bilansa po metodologiji MMF-a……………………………………..…...7
5. Platni bilans u sistemu društvenih računa UN……………………………………..…….9
6. Računi platnog bilansa……………………………………………………………….…...10
7. Uzroci neravnoteže bilansa plaćanja……………………………………………….…….12
Zaključak…………………………………………………………………………….…...…..16
Literatura…………………………………………………………………………...………..17
Uvod
Privređni subjekti svih zemalja sa otvorenom ekonomijom u svetu dolaze u dodir sa problematikom međunarodnih finansijskih transakcija. Svi oblici transakcija (uvoz, izvoz, krediti, investicije, zajmovi) u međunarodnom poslovanju, odvijaju se između privrednih subjekata (rezidenata) jedne nacionalne ekonomije i rezidenata drugih zemalja.
Kada prodavnica Sony koja se nalazi u SAD, uvozi određene proizvode iz Japana, ona koristi jen kao sredstvo placanja, a ne dolar. U situacijama kada se vrše kupovine robe i usluga iz neke zemlje, uglavnom se koristi deviza te zemlje radi obavljanja transakcije.
Svi oblici međunarodnog poslovanja se moraju okončati odredenim tipom plaćanja, bilo putem hartija od vrednosti, novčanim doznakama ili nekim drugim oblikom plaćanja. Kompleksnost međunarodnih finansija je uslovila potrebu za stvaranjem sistematskog prikaza svih transakcija koje obavljaju privređni subjekti određene zemlje sa subjektima u inostranstvu.
Proces globalizacije svetskog tržista je u velikoj meri uticao na problematiku medunarodnih finansija. Nacionalne ekonomije zemalja u razvoju i zemalja u tranziciji, usled nepotpune konkurencije na sopstvenim tržištima i nedovoljnog obima proizvodnje integrišu se u globalno svetsko tržiste. Povezanost izmedu ovih zemalja sa otvorenom ekonomijom i svetskog okruženja, utiče na ekonomsko-razvojnu politiku ovih zemalja - jasno je da ekonomska politika ovih zemalja ne može biti indiferentna u odnosu na eksterne poremećaje.
Interna i eksterna ogranicenja sa kojima se sučcava razvoj privreda zemalja u svetu, mogu izazvati neravnotežu platnog bilansa. Ukoliko, usled određenih poremećaja u svetskoj privredi, dođe do neravnoteže platnog bilansa ključnih zemalja u međunarodnim okvirima te promene se u velikoj meri projektuju i na druge zemlje.
Međunarodne finansijske institucije koriste metode finansiranja neravnoteže i politiku prilagođavanja platnog bilansa, usled poremećaja platnog bilansa u svetskoj privredi.
U okviru ovog seminarskog rada pokušacemo da izložimo i objasnim one pojmove i pojave koje se tiču platnog bilansa.
Pojam i definicije planog bilansa
Osnovnu definiciju platnog bilansa dao je Međunaroni monetarni fond u Priručniku bilansa plaćanja 1950. godine. Po njoj, platni bilans je sistematski pregled u obliku dvostranog bilansa svih ekonomskih transakcija, obavljenih u određenom periodu, između rezidenata neke zemlje i stalnih stanovnika, rezidenata drugih zemalja. Ova definicija je tokom vremena pretrpela određene promene koje su bile uslovljene promenama robne, finansijske i institucionalne strukture međunarodnih ekonomskih odnosa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET