Platni promet sa inostranstvom | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni promet sa inostranstvom". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: SPOLJNOTRGOVINSKO POSLOVANJE
PLATNI PROMET SA INOSTRANSTVOM
Beograd, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………………3
1.POJAM PLATNOG PROMETA SA INOSTRANSTVOM………………….……….4
2. MEĐUNARODNA PLAĆANJA……………………………………………………….4
2.1.Korespondentski odnos banaka…………………………………………………5
2.2. Kontokorentni odnos banaka……………………………………………….…..7
3.SISTEMI MEĐUNARODNIH PLAĆANJA…………………………………………..8
4.GLAVNI INSTRUMENTI MEĐUNARODNOG PLATNOG PROMETA………..10
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………….…14
LITERATURA……………………………………………………………………….…..15
UVOD
Platni promet se obavlja korišćenjem različitih instrumenata čija je primena u mnogim slučajevima pod uticajem promena u deviznim i spoljnotrgovinskim propisima pojedinih zemalja. Česte izmene nacionalnih propisa nametnule su potrebu iznalaženja takvih međunarodnih instrumenata plaćanja koji treba da što pre i što efikasnije omoguće realizaciju odgovarajućih plaćanja. Zbog toga su i glavni instrumenti plaćanja koji se koriste u međunarodnom platnom prometu postali predmet međunarodnog dogovaranja o potrebi iznalaženja univerzalnih pravila za njihovu primenu. S tim u vezi, donose se odgovarajući međunarodni sporazumi, kao i preporuke za uređivanje nacionalnih zakonodavstava i propisa.
Platni promet sa inostranstvom karakteriše ne samo prostorna udaljenost, već i činjenica postojanja prebivališta subjekata u različitim suverenim državama i sa različitim zakonodavstvima i propisima. Zato on ima za cilj: da omogući obavljanje raznovrsnih trgovinskih transakcija u devizama (konvertibilnim i nekonvertibilnim, kliringu i nacionalnim valutama), korišćenjem raznih instrumenata plaćanja i u kontaktima subjekata koji se često i ne poznaju. Naime, subjekti koji učestvuju u realizaciji robnog i nerobnog prometa su na suvereno različitim teritorijama, i suočeni su sa elementima nesigurnosti i neizvesnosti. I to ne samo u vezi sa njihovim materijalnim položajem, već često i usled uticaja raznih institucionalnih, pa i političkih faktora u jednoj ili drugoj zemlji.
Poslovi međunarodnog platnog prometa su u osnovi posrednički (uslužni) bankarski poslovi. Oni su značajni i veoma cenjeni bankarski poslovi. Uz naplatu određene provizije i eventualnih stvarnih troškova, banke ove poslove obavljaju u svoje ime, ali za tuđi račun. Ova vrsta bankarskih poslova, u većini slučajeva, ne mora da angažuje sredstva njihovog kreditnog potencijala; štaviše, banke često praktikuju da sredstva u platnom prometu koriste za određeno vreme (po nekoliko dana), na način što ih ne odobravaju odmah svojim komitentima.
1.POJAM PLATNOG PROMETA SA INOSTRANSTVOM
Dakle, pod platnim prometom sa inostranstvom podrazumevaju se sva plaćanja i naplaćivanja između domaćih i stranih lica. A osnov plaćanja između subjekata koji učestvuju u međunarodnom platnom prometu može da bude: promet robe, izvršavanje određenih usluga i radova, plaćanje u vezi sa dužničko-poverilačkim odnosima i dr.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET