Platnobilansna ravnoteža i neravnoteža | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platnobilansna ravnoteža i neravnoteža". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Platnobilansna ravnoteža i neravnoteža
SADRŽAJ:
Uvod.............................................................................. 4
1. Platni bilans.................................................................. 4
2. Ravnoteža platnog bilansa........................................... 6
3. Uzroci neravnoteže platnog bilansa – vrste neravnoteže....................................................................... 8
4. Modeli uravnoteženja platnog bilansa....................... 9
5. Pojam i vrste inflacije u savremenoj monetarnoj teoriji................................................................................ 11
6. Platni bilans i inflacija................................................ 13
Zaključak..................................................................... 15
Literatura..................................................................... 16

Uvod
Sam izraz „platni bilans“ nije dovoljno precizan, jer to nije sistemski popis imovinske aktive i pasive nekog subjekta utvrdjenih na odredjeni dan, već je to popis transakcija utvrdjenih u toku jednog vremenskog perioda, po pravilu, jedne godine.
Platni bilans uobičajeno prihvatamo kao odnos vrednosti svih potraživanja i dugovanja jedne zemlje prema inostranstvu, u odredjenom vremenskom periodu.
Inflacija kao pojam potiče od Italijanske reči inflatio, što znači nadimanje. U ekonomskoj literaturi u smislu naduvavanja novčanog opticaja počela se upotrebljavati tek od 1864. god.
Danas se ni jedna privreda ne miri da živi s inflacijom, što podrazumeva visok porast cena, kao i zbog njenih negativnih ekonomskih i socijalnih efekata, kao što su niska stopa ekonomskog rasta, visoka stopa nezaposlenosti, stagnacija investicija privatnog sektora i kapitala i dr.
Platni bilans
Platni promet izmedju jedne zemlje i ostalih zemalja, kao posledica ukupnih finansijskih odnosa, iskazuje se preko dva osnovna instrumenata: 1) platni bilans (bilans plaćanja) i 2) devizni bilans.
Platni bilans predstavlja sistematski popis svih ekonomskih transakcija izvršenih izmedju jedne zemlje i inostranstva, obično u toku jedne godine. Platni bilans ima dve osnovne funkcije: prvo, on treba da na sistematizovan način prikaže sve ekonomske odnose sa inostranstvom, drugo, treba da pokaže i finansijsku likvidaciju tih odnosa.
Struktura platnog bilansa ukazuje na njegova dva osnovna dela:
tekući račun platnog bilansa,
račun kapitala
Tekući racun platnog bilansa uglavnom pokazuje promet roba i usluga (vidljivi uvoz i izvoz) dok račun kapitala i kapitalski podbilans, pokazuje finansijski obračun sa inostransrvom.
U ovaj deo podbilansa platnog bilansa spadaju i „transferna plaćanja“. Promene i transakcije iz prvog dela platnog bilansa, koji se često naziva „bilans iznad crte“, predstavljaju uzroke kretanja u drugom delu platnog bilansa – podbilansu kapitala.
Tekući račun platnog bilansa može biti iskazan deficitom ili suficitom, što se izravnava suprotnim kretanje u računu kapitala. Kretanje u računu kapitala izravnaju transakcije u tekućem računu, tako da je platni bilans obično uravnotežen. Plaćanja za kupovinu robe i usluga u trgovinskom delu platnog bilansa moraju biti pokriveni primanjima od prodaje roba i usluga, kreditima ili drugim oblicima kretanja kapitala.
U transakcije u platnom bilansu koje znače priliv deviza ili sticanje kupovne snage u inostranstvu, spadaju sledeće:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET