Pojam i karakteristike carina | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i karakteristike carina". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA
MENADŽMENT I POSLOVNE KOMUNIKACIJE
SREMSKI KARLOVCI
Seminarski rad:
Pojam i karakteristike carina
Predmet:
Međunarodno poslovanje
Sremski Karlovci, 2009
SADRŽAJ
1. UVOD
Prilikom određivanja pojma savremenih carina, mora se razlikovati državna teritorija od carinskog područja, jer se carine naplaćuju samo onda kada roba prelazi granice carinskog područja, tako da nije više ispravno prilikom određivanja pojma carina vezivati ih za prelaz robe preko državnih granica.
Carine su uvek svote novca, jer se u savremenom svetu carine ne naplaćuju u naturalnom obliku. Carine su svote novca koje se moraju platiti državi prilikom uvoza, odnosno izvoza robe sa ili na carinsko područje te države. Pri tome treba imati na umu da je sve više tzv. carinskih olakšica koje mogu dovesti do oslobođenja od carina za uvoz ili izvoz određene robe ili radi zadovoljenja utvrđenih svrha konkretnog uvoza ili izvoza, u skladu sa ekonomskom politikom te zemlje. Carine danas nisu bilansno toliko značajne, koliko ekonomsko-politički.
Carine predstvljaju stabilan i dugoročan instrument regulisanja spoljne trgovine i zaštite domaćeg tržišta. U većini zemalja carinska tarifa se propisuje zakonom. Carinska tarifa ne može da se menja od slučaja do slučaja i prema trenutnoj potrebi kao drugi instrumenti spoljnotrgovinske politike.
Carinsko područje Srbije obuhvata teritoriju, teritorijalne vode i vazdušni prostor iznad Srbije. Carinsko područje je ograničeno carinskom linijom koja je istovetna sa granicom Srbije.
Carinski pogranični pojas na kopnu obuhvata deo carinskog područja u širini 15 km od carinske linije Srbije. Carinski pogranični pojas na graničnom jezeru obuhvata deo carinskog područja Srbije od carinske linije na jezeru i do 5 km kopna od obale jezera.
Carinski prelaz je mesto određeno za uvoz, izvoz i tranzit robe, kao i za prelaz lica i prevoznih sredstava preko carinske linije na graničnom prelazu. Carinski prelaz može biti međunarodni i pogranični.
Carinska zona je deo carinskog područja na kome se promenjuju posebne mere carinskog nadzora i posebne olaksice u pogledu carinskog postupka. Može se osnivati u pomorskoj luci, vazduhoplovnom ili rečnom pristaništu, otvorenim za međunarodni saobraćaj, i robno-transportnom centru.
Carinski dug je obaveza lica da plati iznos carine i drugih uvoznih dažbina za određenu robu u skladu sa propisima. Carinski organ može odobriti da drugo lice položi obezbeđenje umesto lica čija je to obaveza.
2. POJAM I ZNAČAJ CARINA
Carina predstavlja obavezu uvoznika - izvoznika da, u momentu kada roba prelazi nacionalnu granicu, plati propisanu sumu novca u korist države. Carina predstavlja vrstu posrednog poreza koji se naplaćuje kada roba prelazi carinsku liniju. Cilj carine nije da poveća državni prihod, već zaštita domaće proizvodnje, naročito one koja tek počinje da se razvija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET