Pojam i predmet penzijskog i invalidskog osiguranja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i predmet penzijskog i invalidskog osiguranja". Rad ima 28 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET PRAVNI NAUKA U TRAVNIKU
TRAVNIK
POJAM I PREDMET PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA
SEMINARSKI RAD
Travnik, 2012.
SVEUČILIŠTE/ UNIVERZITET VITEZ U TRAVNIKU
FAKULTET PRAVNI NAUKA U TRAVNIKU
TRAVNIK
POJAM I PREDMET PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA
SEMINARSKI RAD
IZJAVA: Sveučilišta/Univerziteta „Vitez“ Travnik,
da sam ovaj rad izradila potpuno samostalno uz korištenje citirane literature i pomoć
Travnik, 2012
SADRŽAJ
UVOD1
OBAVEZNO I DOBROVOLJNO PENZIJSKO OSIGURANJE3
POJAM I PREDMET PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE5
MODELI PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA6
Evropski tip6
Anglosaksonski tip7
OSNOVNE KARAKTERISTIKE REFORMI PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA11
PSVRT NA STRATEGIJU REFORME PENZIJSKOG SISTEMA U FBiH12
Uvodne napomene13
Ciljevi reforme penzijskog sistema u FBiH14
Predložni modeli penzijskog osiguranja15
OSIGURANICI19
PRAVA I OBAVEZE IZ PRAVNOG ODNOSA PENZIJSKOG I INVALIDSKOG SOCIJALNOG OSIGURANJA20
Pravo na starosnu penziju20
Pravo na invalidsku penziju21
Pravo na porodičnu penziju21
Pravo invalida II kategorije invalidnosti22
Pravo na novčanu naknadu za fizičku onesposobljenost23
ZAKLJUČAK24
LITERATURA25
UVOD
Svaki pojedinac u svom životnom vijeku prolazi kroz tri faze. Prva faza predstavlja period od rođenja do prve plaće ili početka ostvarivanja dohotka, u kojoj je izdržavan najčešće od članova porodice. U drugoj, zreloj fazi pojedinac ostvaruje dohodak kojim finansira svoje troškove i troškove svoje porodice. Treća faza predstavlja životnu dob u kojoj je smanjena sposobnost pojedinca za ostvarenje dohotka, odnosno smanjena je sposobnost pojedinca za ostvarenje zarade po osnovu svoga rada. Cilj svakog pojedinca je uspostaviti sebi i svojoj porodici ekonomsku sigurnost. Ekonomska nesigurnost javlja se upravo usljed smanjene sposobnosti za ostvarenje dohotka pojedinca u trećoj fazi života zvanoj starost. Spomenuta ekonomska nesigurnost, odnosno mogućnost nedostatka sredstava za normalan život u starijoj životnoj dobi bit je rizika penzionog osiguranja. Za upravljanje spomenutim rizikom moguće je kombinirati tehnike izbjegavanja,smanjenja i prijenosa, međutim, osnovna tehnika je zadržavanje koje se provodi prikupljanjem sredstava u zreloj životnoj dobi potrebnih za podmirenje troškova u starijoj životnoj dobi.Penziono osiguranje predstavlja institucionaliziran oblik štednje, gdje pojedinac uplaćuje doprinose ili premije za vrijeme radnog vijeka, da bi po penzioniranju stekao pravo na penzione naknade. Dakle, penziono osiguranje omogućava pojedincu da na osnovu uplata doprinosa i prinosa na investirana sredstva doprinosa, odnosno plaćanja premija, poslije predviđenog broja godina ima redovna periodična primanja. Periodična primanja mogu biti najčešće mjesečna, tromjesečna, polugodišnja ili godišnja, te se nazivaju penzije ili penzione naknade.Općenito potrebe za sredstvima u starijoj životnoj dobi sve su veće, jer današnja populacija u prosjeku živi duže nego ijedna dosadašnja generacija. Međutim, rizik penzioniranja javlja se, između ostalog, i zbog neizvjesnosti momenta smrti svakog pojedinca, tako da je penziono osiguranje kroz razvoj moralo proširiti opseg pokrića i osigurati nadoknade za porodicu usljed prerane smrti pojedinca kao i njegove prijevremene smanjene
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET