Pojam i vrste inflacije u savremenoj monetarnoj teoriji, hiperinflacija i hiperinflatorni vrtlog | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i vrste inflacije u savremenoj monetarnoj teoriji, hiperinflacija i hiperinflatorni vrtlog". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: BANKARSKO POSLOVANJE
POJAM I VRSTE INFLACIJE U SAVREMENOJ MONETARNOJ TEORIJI,HIPERINFLACIJA I HIPERINFLATORNI VRTLOG
Beograd, oktobar, 2009.
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………..…………3
1.POJAM INFLACIJE………………………………………………………………….…….4
2.VRSTE INFLACIJE………………………………………………………………...………5
3.HIPERINFLACIJA…………………………………………………………………………7
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………….…….12
LITERATURA……………………………………………………………………………….13
UVOD
O inflaciji se zna jako mnogo, ali ipak nedovoljno da bi se mogla „izlečiti“. Po svom ponašanju podseća na opasne viruse poput ebole, jer ne bira ni mesto ni vreme gde će se pojaviti. To mogu da budu nerazvijene, ali i razvijene zemlje, svejedno da li im je površina velika ili mala. Druga specifičnost koja joj je zajednička sa gorepomenutim virusom je to što se nikada ne javlja dva puta u istom obliku. Inflacija je prvi put upotrebljena u SAD, kao oznaka skoka cena i novčanog opticaja u vreme građanskog rata koji je vođen od 1861-65, kada je vlada bila prisiljena da izdaje papirni novac, tzv. greenbacks, ali je gotovo sigurno da su raznovrsne inflatorne situacije i problemi bili poznati i ranije.
Čitava istorija novčanih jedinica jeste istorija njihovog progresivnog obezvređivaja sve do dana kada ih zamene druge. Razdoblje velikih inflacija počinje tek sa upotrebom nekonvertibilnih novčanica. Njihovim začetnikom smatra se J. Law, koji je u periodu 1716. do 1720. izdao 2700 miliona livri u novčanicama uz metalno pokriće svega 48 miliona.
Ipak su to bili povremeni ekscesi, koji su dolazili do izražaja za vreme većih istorijskih događaja i nakon dužih perioda. Tek nakon prvog svetskog rata inflacija postaje gotovo stalna pojava i s drastičnim posledicama. Od 1960-ih, inflacija je proglašena kritičnim problemom i nastale su koncepcije zamene „inflacija za nezaposlenost“. Postoji jedno zanimljivo pravilo vezano za inflaciju. Zove se “pravilo 72“. Naime,ako broj 72 podelimo sa godišnjom stopom inflacije, utvrđujemo za koliko će se udvostručiti cene. Ako inflacija iznosi 6%, cene će se udvostručiti za 12 godina.
1.POJAM INFLACIJE
Reč inflacija potiče iz latinskog jezika, i u bukvalnom prevodu znači „naduvati se“ – „nateći“.
Nema opšte prihvaćene definicije inflacije, niti se stručnjaci mogu usaglasiti oko objašnjenja njenih uzroka i posledica. „Starija monetaristička shvatanja definišu inflaciju kao stanje u kome zbog povećanja količine novca u opticaju dolazi do pada vrednosti nacionalne valute što se posledično manifestuje opštim povećanjem cena. Ona je posledica povećanja količine novca u opticaju, bez odgovarajućih promena na strani ponude (proizvodnje)“
„Novija shvatanja suštinu inflacije objašnjavaju poremećajima robnonovčanih odnosa, kao stanje u kojem efektivna novčana tražnja vidljivo nadmašuje ponudu robe i usluga, bez obzira na to da li se takvo stanje, i koliko odražava na povećanje opšteg nivoa cena“ .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET