Pojam i vrste preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i vrste preduzeća". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
BEOGRAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: Poslovna ekonomija
TEMA: „Pojam i vrste preduzeća”
BEOGRAD, 2013. god.
SADRŽAJ:
UVOD…………………………………………………………...............1
Pojam preduzeća…………………………..................……….…2
1.1. Kriterijumi za podelu preduzeća...................................3
1.2. Oblici organizovanja preduzeća.................................. 4
1.2.1. Ortačko društvo............................................................6
1.2.2. Komanditno društvo.....................................................8
1.2.3. Društvo sa ograničenom odgovornošću.......................9
1.2.4. Akcionarsko društvo....................................................10
Oblici organizovanja preduzeća u razvijenim tržišnim privredama......................................................................................11
III. Društveno i javno preduzeće................................................. 12
ZAKLJUČAK……………………………………………….....14
LITERATURA……………………………………….…….....15
UVOD
Preduzeće je pravno lice koje obavlja delatnost radi sticanja dobiti. Delatnost podrazumeva proizvodnju, promet robe i vršenje usluga na tržištu. Preduzeća postoje zbog mnogih razloga, a najvažniji su iskorišćenje ekonomije obima proizvodnje, prikupljanje novčanih sredstava i organizacija proizvodnog procesa. Najvažniji razlog postojanja preduzeća jeste ekonomija podele,obima rada i specijalizacija. Teško da bi se mnogi poslovi i najmanjeg obima mogli efikasno obavaljati u kućnom domaćinstvu. Potrebno je na jednom mestu nabaviti mašine velike vrednosti, kupiti zgrade, nabaviti raznorodni materijal, obezbediti veliki broj radnika različitih kvalifikacija. Takvi poslovi mogu da se organizuju samo u okviru preduzeća. Nabavka svih faktora potrebnih velikoserijskoj proizvodnji moguće je jedino uz posedovanje velikih finasijskih sredstava. Takva sredstva nema pojedinac. Zaduživanje velikog obima na tim tržištima i obezbeđivanje hipoteka moguće je jedino preko preduzeća. Treći razlog postojanja preduzeća jeste obezbeđenje menadzmenta. Menadzeri organizuju proizvodnju, uvode nove ideje,proizvode i postupke. Za svaku proizvodnju trebaju radnici različitih kvalifikacija kojih nema u pojedinačnom domaćinstvu. Tako se proizvodnja organizuje u preduzeću, budući da efikasnost zahteva proizvodnju u velikim serijama, pribavljanje značajnih finasijskih sredstava pažljivo upravljanje i nadzor nad tekućim aktivnostima.
Proizvodnja u tržišnoj privredi odvija se u širokom spektru različitih poslovnih preduzeća-od najmanjih preduzeća u pojedinačnom vlasništvu do gigantskih korporacija koje dominiraju privrednom životu tržišnih privreda. Danas u Americi postoji oko 18 miliona poslovnih jedinica. Većina njih su u pojedinačnom vlasništvu , postoje i partnerstva čiji su vlasnici dva ili više partnera i mali broj su korporacije ali one dominiraju tržištem i po obimu prometa i po broju zaposlenih.U daljem izlaganju videćemo šta preduzeće predstavlja, kako se definiše, koji su njegovi osnovni oblici i kako se preduzeća klasifikuju prema različitim kriterijumima.
Pojam preduzeća
Pod preduzećem se smatra pravno lice koje obavlja privrednu delatnost natržištu radi sticanja dobiti. Pod privrednom delatnošću, podrazumevaju seproizvodnja i prodaja roba kao i obavljanje usluga na tržištu. Prema zakonu opreduzećima, kod nas je predviđeno da je preduzeće pravno lice koje obavljadelatnost u cilju ostavrenja dobiti. Pravni subjektivitet preduzeća - preduzeće jepravno lice i može biti vlasnik pokretnih i nepokretnih stvari odnosno može sticatiprava i preuzimati obaveze. Osnivanje preduzeća - u našem pravu postoje trinačina osnivanja preduzeća:1)normativni sistem - omogućuje osnivanje preduzeća svim licima, kada ispunezakonske uslove koji su unapred predvideli način i postupak osnivanjapreduzeća.2)sistem dozvole - nadležni organi daju dozvole odnosno saglasnost zaosnivanje preduzeća kao što je slučaj sa bankama (potrebna dozvola NBJ).3)sistem prijave - u nekim slučajevima kada se radi o statusnim promenamapreduzeća po osnovu stranih ulaganja predviđa da se nadležnom saveznomministarstvu za ekonomske odnose sa inostranstvom prijave ta strana ulaganja uroku od 30 dana od dana potpisivanja ugovora o stranom ulaganju.Uslov za osnivanje preduzeća - zakon predviđa da preduzeća mogu osnovatifizička odnosno pravna lica. Zakonom se izričito pradviđa da fizička lica mogu osnovati ortačko društvo, komanditno društvo, AD, DOO.Zakonom se predviđa da država može da osnuje javno preduzeće. Strana lica mogu osnovati preduzeće pod uslovima reciprociteta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET