Pojam i vrste preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i vrste preduzeća". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA "MENADžMENT INFORMACIONIH SISTEMA"
NAZIV SEMINARSKOG RADA
"POJAM I VRSTE PREDUZEĆA”
Datum:03.12.2009. Banja Luka
SADRŽAJ
Uvod. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str. 3
1. Pojam i osnovna obilježja preduzeća. . . . . . . . . . . . . . str. 4
2. Oblici i vrste preduzeća. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str.5
2.1. Ortačko društvo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.6
2.2. Komanditno društvo. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str.6
2.3. Akcionarska društva. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.7
2.4. Društvo sa ograničenom odgovornošću. . . . . . . . . . .str.9
2.5. Javno preduzeće. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str.9
2.6. Vertikalno i horizontalno integrisana preduzeća. . .str. 10
2.7. Holding. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .str. 11
Zaključak. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str. 12
Literatura. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . str. 13
UVOD
Danas se preduzeća dijele po raznim kriterijumima, a svaka grupa preduzeća ima specifičnu ulogu u današnjem burnom ekonomskom svijetu. Tako se preduzeća mogu dijeliti po kriterijumu svojine, kriterijumu povezanosti (intergrisanosti), po broju zaposlenih u preduzeću, po lokaciji poslovanja itd.
1. Pojam i osnovna obilježja preduzeća
Preduzeće je osnovni privredni subjekt koji se osniva u cilju sticanja dobiti. Preduzeće se može definisati i kao skup ljudi i sredstava (kao što su zgrade, hartije od vrijednosti, oprema itd.) čiji je ključni zadatak da obavi određeni posao u procesu društvene reprodukcije. Preduzeće je pravno lice, a to svojstvo stiče upisom u sudski registar pod određenim uslovima: definiše se dijelatnost, sjedište firme i matični broj.
Ono što karakteriše sve pravne forme preduzeća jeste njihova ciljna funkcija, a to je upravo dobit. Preduzećima koja obavljaju dijelatnost od opšteg interesa svojstveno je da, pored ove primarne ciljne funkcije, mogu imati i sekundarnu ciljnu funkicju. Sekundarna ciljna funkcija se sastoji u zadovoljavanju potreba korisnika usluga iz obavljanja ovih dijelatnosti.
Preduzeća organizuju proizvodnju, nude na tržištima određene količine roba (gotovih proizvida), nastojeći da maksimiziraju svoje dobiti. Kada odlučuju o proizvodnji i ponudi, preduzeća nastoje da svoje prozvode (usluge) prodaju po takvim cijenama, kako bi pokrili cijene koštanja (odnos ukupnih troškova proizvodenje i prometa po jedinici proizvoda) i ostvarili određeni iznos dobiti (na primer, u vrijednosti 10% cijene koštanja). Preduzeća se uzdržavaju od smanjivanja cijena, jer to mogu uraditi i konkurenti, pa samim time mogu više izgubiti nego dobiti. Ovakvo ponašanje preduzeća svojstveno je privredama sa izraženom konkurencijom i bez značajnih inflatornih i monoplističkih tendencija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET