Pojam i vrste prihoda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i vrste prihoda". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ:
UVOD
Polazeći od osnove nastanka i uticaja na imovinu, prihodi se mogu definisati kao povećanja sredstava preduzeća proistekla iz realizovanih učinaka, finansijskih plasmana i slučajnih okolnosti za koja ne postoji obaveza vraćanja. Pri obračunu totalnog rezultata preduzeća, s obzirom na to da postoji potpuna dovršenost poslovnih operacija, između prihoda i naplata i rashoda i isplata postoji vremenska i kvantitativna podudarnost. To je i razlog zbog čega totalni rezultat može biti obračunat kao razlika između naplata i isplata, odnosno što račun uspeha pri obračunu totalnog rezultata predstavlja čist račun novca.
Kada se međutim utvrđuje periodični rezultat tada se zbog postojanja nedovršenih poslovnih operacija javlja i kvantitativana i vremenska nepodudarnost između prihoda i naplata i rashoda i isplata. Prihodi i rashodi se za potrebe obračuna periodičnog rezultata ne mogu definisati kao prilivi i odlivi gotovine nastali u jednom obračunskom periodu.
Naplate nastale u jednom obračunskom periodu mogu se, naime odnositi na prihode prošlog tekućeg ili budućih obračunskih perioda. Rashodi, kako je već ranije izloženo, mogu izazvati isplate u tekućem, budućem ili su ih već izazvali u prošlim periodima. To je i razlog što se obračun periodičnog rezultata ne može vršiti međusobnim sučeljavanjem novčanih tokova.
Tokovi rentabiliteta, od kojih su prihodi pozitivna veličina a rashodi negativna, su determinante periodičnog rezultata. Ovo ne znači ništa drugo već da je za obračun periodičnog rezultata bitno da li je prihod nastao u datom obračunskom periodu, a irelevantno je da li on u tom periodu naplaćen.
1. POJAM PRIHODA
Za razliku od rashoda, koji predstavljaju svako smanjenje vrednosti sredstava iz poslovanja preduzeća bez mogućnosti ili prava za njihov povraćaj (refundiranje), prihodi su svako povećanje sredstava iz poslovanja preduzeća bez obaveze njihovog naknadnog vraćanja. Prihodi se ne mogu uvek izjednačiti sa primanjem novca u preduzeće, kao što se rashodi ne smeju u svakom slučaju poistovetiti sa izdavanjem novca iz preduzeća. Praćenjem primanja i izdavanja novca, tj. identifikovanjem finansijskih ili novčanih tokova, preduzeće utvrđuje stanje slobodnih ili nedostajućih novčanih sredstava; praćenjem prihoda i rashoda, tj. njihovim periodičnim sučeljavanjem, preduzeće, pak, izračunava uspešnost (rentabilitet) svoga poslovanja. Prema tome, pored podvajanja sredstava (u bilansu stanja) od rashoda (u bilansu uspeha), neophodno je prilikom utvrđivanja periodičnog rezultata razgraničiti poslovne tokove ili tokove rentabiliteta (prihode i rashode) od finansijskih ili novčanih tokova (primanja i izdavanja novca). Jer, po pravilu postoji u kratkom roku vremenska inkongruencija između prihoda i primanja novca, sa jedne strane, i rashoda i izdavanja novca, s druge strane. Zbog toga se obično i kaže da su prihodi perioda odgovarajuća tekuća, prošla ili buduća primanja novca, a rashodi perioda su odgovarajuća tekuća, prošla ili buduća izdavanja novca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET