Poreske prevare u Evropskoj Uniji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreske prevare u Evropskoj Uniji". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U ISTOČNOM SARAJEVU
Ekonomski fakultet
SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA EVROPSKE EKONOMSKE INTEGRACIJE
TEMA: PORESKE PREVARE U EVROPSKOJ UNIJI
Pale, 2012.godine
Sadržaj
Uvod 3
1.Pojam i karakteristike poreza 4
2.Efekti oporezivanja 5
2.1. Izbjegavanje plaćanja poreza ili evazija 5
2.1.1.Pojavni oblici evazije poreza 5
2.1.2. Posledice evazije poreza 7
2.2. Prevaljivanje poreza 7
2.2.1. Faze kod prevaljivanja poreza 8
3.Poreska politika i porezi u EU 9
3.1.Zajedničke osobine poreskog sistema u EU 9
3.2.Poreske prevare u Evropskoj uniji 10
3.3.Procenat poreskih prevara u pojedinim zemljama evropske unije 11
4.Borba protiv utaje poreza u EU 13
4.1.Zemlje Evropske unije koje sadrže najkarakterističnija rješenja za ovaj vid prevare 15
4.1.1.Krivični zakon Bugarske 15
4.1.2.Krivični zakon Njemačke 16
4.1.3.Krivični zakon Slovenije 17
Zaključak 18
Literatura 19
Uvod
Porez predstavlja doprinos koji građani uplaćuju državi, lokalnoj zajednici (opštini) ili drugim javnim tjelima radi pokrića rashoda za njihovu djelatnost ili radi naknade za korišćenje određenih usluga (komunalnih i sl.). On se uvijek utvrđuje zakonom i po svojoj funkciji predstavlja osnovni izvor budžeta države. Drugim riječima, porez predstavlja instrument javnih prihoda kojim država od subjekata pod njenom poreskom vlašću prinudno uzima novčana sredstva bez neposredne protivčinidbe, neposredno protivusluge u
svrhu pokrivanja svojih finansijskih potreba ali i radi postizanja drugih prvenstveno ekonomskih i socijalnih ciljeva .Ovo pravo odnosno ovlašćenje države da uvodi, utvrđuje, razrezuje i naplaćuje poreze (poreska jurisdikcija ili subjektivno poresko pravo države) predstavlja jedan, ali bitan atribut njenog suvereniteta. Plaćanje poreza omogućava da se zajednički život ljudi u određenoj državi nesmetano odvija.
Izbjegavanjem ove obaveze u potpunosti ili djelimično ili neblagovremenim izvršavanjem utvrđenih obaveza po osnovu poreskih davanja i drugih davanja u vidu doprinosa i sl. ne samo da se krše zakonski propisi već se i uzrokuju nedozvoljene posljedice ili protivpravna stanja. Te posljedice se u prvom redu manifestuju u nepotpunom ostvarivanju poreskih planova i bilansa, a s druge strane se time u znatnoj mjeri utiče na zadovoljavanje opšte društvenih potreba i funkcionisanje državnih funkcija na raznim nivoima.
Poreska krivična djela u prvom redu poreska utaja, različiti oblici izbjegavanja ili neplaćanja poreza i drugih dažbina (poreska evazija) predstavljaju stara krivična djela koja su imanentna svim državama i oblicima društvene organizacije od najstarijih vremena do danas. Ova su krivična djela sastavni dio svih savremenih krivično pravnih sistema koji kroz propisivanje krivične odgovornosti i krivičnih sankcija za učinioce protivpravnih ponašanja pokušavaju zaštititi najznačajnija društvena dobra i vrijednosti. Na to ukazuje i činjenica da se države svim raspoloživim sredstvima moraju suprotstavljati načinima i oblicima ugrožavanja njenih osnova, pri čemu sigurno porezi i fiskalni sistem uopšte predstavljaju ekonomsku osnovu ili stub svake državne organizacije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET