Poreski sistemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreski sistemi". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVERZITET U TRAVNIKU
FAKULTET ZA MENADŽMENT I TURIZAM
SEMINARSKI RAD
Predmet:JAVNE FINANSIJE
TEMA:Poreski sistemi
Maj 2009
UVOD
Poreski sistem
Poreski sistem je skup poreskih propisa, instituta i normi, vezanih u jedinstven mehanizam, a svrha ostvarenja određene poreske politike. Ovaj sistem predstavlja skup instituta i instrumenata koji stoje na raspolaganju poreskoj vlasti za ostvarivanje određenih fiskalnih, ekonomskih, socijalnih i političkih ciljeva u okviru ekonomskog sistema.
-Svaki poreski sistem je rezultat:
-razvojnog (ili istorijskog),
-društveno-ekonomskog,
-političkog sistema i
-ciljeva koji se žele postići određenim poreskim sistemom.
Poreske sisteme, prema obliku u kojem se mogu pojaviti, dijelimo na:
poreski monizam, i
poreski pluralizam.
Poreski monizam je takav poreski sistem koji predviđa samo jedan i to jedinstven porez. Praksa je pokazala da poreski monizam nije moguće provesti. Kada bi postojao takav porez, on bi morao biti sve veći, da bi mogao da osigura sredstva za vrlo velike rashode moderne države. Njime se nebi mogli obuhvatiti svi poreski subjekti i objekti oporezivanja. Osnovna slabost ovog sistema je: nužnost postojanja vrlo visokih poreskih stopa i poreske presije; nedovoljna sredstva; velika evazija poreza i teškoča u vezi s utvrđivanjem i ubiranjem poreza.
Poreski pluralizam je sistem sastavljen od više poreskih oblika, instrumenata, grupa i dr. U sistemu više poreskih oblika, instrumenata i grupa moguče je kombinovat poresku politiku, posebno direktnog poreza na dohodak, često i tako da se siromašniji slojevi manje oporezuju u odnosu na više dohodne grupe. . Ovaj sistem sve više dobija na značaju ekonomsko-političkih, socijalnih i drugih ciljeva oporezivanja, uz već poznati čisto fiskalni cilj.
Pluralističke poreske sisteme čine dvije velike skupine direktnih i indirektnih poreza. U direktne poreze spadaju:
-porez na imovinu,
- porez na dohotke i
-porez na prinos na kapital.
U indirektne poreze spadaju:
porez na promet,
carine,
trošarine i
monopolski porezi.
Poreska načela ili princip oporezivanja
Principima oporezivanja nazivamo ona pravila kojih se poreski organi moraju pridržavati prilikom izrade poreskog sistem. To su pravila koja moraju omogučiti optimalno i efikasno sprovođenje ciljeva poreske politike kao dijela ekonomske politike. Poreska načela nemaju apsolutnu vrijednost, već se mijenjaju i sami razvijaju.
Princip neutralnosti poreza bio je prisutan u periodu liberalnog kapitalizma. Danas on više ne postoji, jer su se razvili novi principi, različiti po svom sadržaju. Nastao je princip aktivnog djelovanja poreza u privredi u sklopu ekonomskog, državnog intervencionizma. Uz to zadržavali su se principi jednakosti i pravednosti. Principi oporezivanja su se mijenjali u zavisnosti od promjene ekonomske, socijalne, kulturne, političke i druge prirode. Danas postoji nekoliko principa oporezivanja, što istovremeno ukazuje da su oni često u suprotnosti, da ostvarenje jednog ide na teret drugog, i obrnuto.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET