Porezne oaze u globaliziranom svijetu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porezne oaze u globaliziranom svijetu". Rad ima 45 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SVEUČILIŠTE U SPLITU
EKONOMSKI FAKULTET SPLIT
DIPLOMSKI RAD
POREZNE OAZE U GLOBALIZIRANOM SVIJETU
Split, prosinac, 2006.
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2. POJAM I VRSTE POREZNIH OAZA …………………………………………………4
2.1. Porezne oaze bez poreza ……………………………………………………………….4
2.2. Porezne oaze sa porezima samo na lokalne primitke …………………….…………… 4
2.3. Porezne oaze sa niskim porezima …………………………………………………...…5
2.4. Posebne porezne oaze ……………………………………………………………….…5
3. KARAKTERISTIKE POREZNIH OAZA ………………………………………………7
3.1. Belize 9
3.2. Britanski Djevičanski otoci 12
3.3. Delaware 15
3.4. Gibraltar 18
3.5. Wyoming 21
3.6. Velika Britanija kao offshore odredište 23
4. RAZLOZI POPULARNOSTI POREZNIH OAZA 25
5. STAVOVI MEĐUNARODNE ZAJEDNICE PREMA POREZNIM OAZAMA 33
6. SLOBODNE ZONE U HRVATSKOJ ……………………………………………….…38
7. ZAKLJUČAK 43
LITERATURA 45
1. UVOD
Suvremena država ne može normalno funkcionirati bez poreza. No, za porezne obveznike porezi predstavljaju uzimanje njihovog novca od strane države. Sukladno tome, svaki porezni obveznik nastoji platiti što manji porez ili ako je moguće uopće ga ne platiti.
Izbjegavanje poreza javlja se kao oblik/izraz otpora plaćanju poreza, a ovisi o visini poreznog opterećenja. Javlja se u oblicima porezne evazije i neželjenog prevaljivanja poreza. Porezna evazija rezultat je činidaba i propuštanja koje porezni obveznik poduzima radi izbjegavanja plaćanja poreza. Može biti zakonita ili dopuštena, koja nije u sukobu sa zakonom ili drugim propisima, te nezakonita ili nedopuštena, koja za sobom povlači sankcije.
Također, izbjegavanje plaćanja poreza odnosi se i na izbjegavanje plaćanja potrošnih poreza (porez na promet i carine), te izbjegavanje plaćanja poreza kod kojeg nositelj poreznog opterećenja prevaljuje porezni teret na osobu različitu od one koja je po intenciji zakonodavca stvarno trebala snositi porezni teret i platiti ga svojom ekonomskom snagom. Učinak obaju oblika izbjegavanja poreza za počinitelje je isti, tj. njihova ekonomska snaga ne umanjuje se za iznos neplaćenog, odnosno prevaljenog poreza. Za državu pak porezna evazija znači izostanak poreznih prihoda za iznos neplaćenog poreza. Kod neželjenog prevaljivanja u državnu blagajnu pritječe planirani iznos od poreza, ali dolazi do neželjenih nefiskalnih posljedica (ekonomskih, socijalnih).
Naime, vrtoglavi rast poreznih stopa u nekim zemljama doveo je do razvoja poreznih oaza. Zemlje koje se smatraju poreznim oazama imaju minimalne poreze ili uopće nemaju poreze. Dakle, u današnjem globaliziranom vremenu, porezni obveznici su u mogućnosti da posluju u onim zemljama u kojima su porezi minimalni, što oni naravno i rade. Time porezni obveznici ostvaruju znatne porezne uštede, a takve zemlje ostvaruju vlastitu korist jer privlače brojne poslovne subjekte, što naposljetku i za jedne i za druge predstavlja veliku prednost na bespoštednom konkurentskom tržištu.
Osnovni razlog postojanja poreznih oaza je korištenje maksimalnih poreznih olakšica te je osobito važno dobro upoznati porezne sustave pojedinih zemalja u svijetu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET