Poslovanje investicionih fondova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poslovanje investicionih fondova". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod
Investicioni fondovi su veoma zastupljeni na razvijenim tržištima, gde predstavljaju njihov sastavni deo. Kod nas su se pojavili da kažemo tek od nedavno, tokom 2007. godine. U radu ćemo analizirati poslovanje investicionih fondova tokom perioda od 2007. godine do 2011. godine, sa prethodnim definisanjem investicionih fodnova i njihovih vrsta. Za naše tržište je karakteristično da najviše ima otvorenih investicionih fondova i to pogotovo onih koji predstavljaju fondove rasta vrednsti imovine, koji su dosta rizičniji od drugih fondova. Otvoreni investicioni fondovi su i veoma pogodni jer omogućavaju malim investitorima da se uključe na finansijsko tržište. Tokom posmatranog perioda broj investicionih fondova često je varirao iz godine u godinu, jedni su se osnivali dok su se drugi zatvarali. Takođe u radu pored prikazanog poslovanja investicionih fondova, fokusirali smo se na Raiffeisen investicione fondove, kojih je u jednom trenutku bilo tri a to su Raiffeisen AKCIJE, Raiffeisen CASH i Raiffeisen WORLD. U radu ćemo predstaviti njihovo loše poslovanje, što je rezultat i loše situacije na finansijskom tržištu Srbije praćeno kretanjem cena akcija na Beogradskoj berzi.
Investicioni fondovi
Investicioni fondovi predstavljaju nebankarske finansijske institucije, koje emitovanjem sopstvenih dugoročnih hartija od vrednosti i njihovom prodajom velikom broju malih štediša, mobilišu slobodna novčana sredstva. Potom tako slobodna novčana sredstva ulažu u kupovinu dugoročnih hartija od vrednosti raznih emitenata i pritom ostvaruju prihode po osnovu dividende i kamate. Tako prikupljena sredstva, investicioni fondovi mogu ulagati u različite hartije od vrednosti na domaćem i/ili međunarodnom finansijskom tržištu stvarajući diverzifikovani investicioni portfolio. U Srbiji prema Zakonu o investicionim fondovima, koji je donet 2006. godine investicioni fondovi se definišu kao " institucije kolektivnog investiranja u okviru kojih se prikupljaju i ulažu novčana sredstva u različite vrste imovine sa ciljem ostvarenja prihoda i smanjenja rizika ulaganja ".
Česti razlozi zbog kojih se investitori opredeljuju da ulažu u investicione fondove jesu ti da kao individualni investitori ne mogu da zadovolje pretpostavke za uspešno ulaganje. Te pretpostavke se odnose na to da investicije ne smeju biti koncentrisane na jednom mestu već treba da su raspoređene na više mesta, investitor mora biti dobro informisan u šta ulaže jer će u suprotnom ostvariti gubitak i investitor mora kontinuelno da prati šta se dešava sa investicijom, jer se promene brzo dešavaju i ostavljaju malo vremena za reagovanje. Investicioni fondovi za svoje ulagače smanjuju rizik putem diverzifikacije, omogućavajući pritom i malim akcionarima da investiraju u investicioni fond. Ovde investitori dobijaju uslugu kompletnog upravljanja svojim sredstvima, dok su prinosi investicionih fondova veći od prinosa od oročene štednje. Na osnovu ovih prednosti koje investicioni fondovi pružaju svojim investitorima jasno je da dinamičan rast popularnosti ovih fondova nije slučajan.
Vrste investicionih fondova
Postoje različite klasifikacije investicionih fondova u zavisnosti od kriterijuma koji se koristi. Po načinu investiranja u njih i povlačenju sredstava postoje otvoreni i zatvoreni investicioni fondovi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET