Poslovne komunikacije u preduzeću | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poslovne komunikacije u preduzeću". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


СЕМИНАРСКИ РАД
ТЕМА: Пословне комуникације
Студент:
Радош Радоњић
10978/09
Менаџмент у бизнису
Појам пословних комуникација
Термин комуникација потиче од латинске реци цоммуницаре, што значи саопштавати, објавити, бити у вези, дописивати се, учинити заједничким и др.л, стр. 445). Комуницирање је процес сврсисходног и разумљивог преноса идеја мисли и осецања медју људима. Једно од схватањаје даје комуницирање механизам помоћу кога људски односи егзистирају и развијају се, а чине га сви симболи духа са средствима њиховог преношења кроз простор и њиховог очувања у времену. То је много више него само слање поруке (израз лица, став, гест, тон гласа, реци, писмо, средства за пренос порука, односно све оно што води остварењу циљева). Јавност којој су упућене поруке (аудиторијум) осматра околину, обрадјује информације и прави разумним оне стоје примила.
Из наведеног схватања може се закључити даје комуницирање:
• механизам постојања односа медју људима,
• то је процес путем којег односи медју људима постају акт размене информација, идеја, емоција, искуства и др,
• симболизација садржаја који се размењује (језик као средство комуницирања, елементи симболичке комуникације).
• Медији су кључни за комуницирање и представљају инструмент контроле токова комуницирања (прилагодјавање садржаја датом медију, омогућавају друштвену контролу комуницирања).
Елементи комуницирања
Пре него сто се постави модел комуницирања, потребно је прецизно дефинисати извор поруке, њен садржај структуру и облик, медиј за комуницирање, одредиште поруке и ефекат поруке. Успех наведеног процеса комуницирања зависи од успешности одговора на следећа питања:
• ко је пошиљаоц поруке, односно ко се обраћа аудиторијуму?
• шта се поручује поруком и шта се од ње очекује?
• којим каналом треба поруку послати, односно како се обратити?
• коме се шаље порука и какав се ефекат очекује?
У процесу комуницирања информације теку од комуникатора (извор информација) ка примаоцу коришењем различитих канала веза. Извор информација емитује поруку различитим сигналима који чине њен садржај (кодирање) да би га обавестила, и на основу тога, покренула и усмерила на одредјену активност. Порука се преноси помоћу низа знакова. У процесу кодирања поруке пошиљац полази од карактеристика медија и аудиторијума коме је она упућена. Садржај и начин изражавања су различити. У моменту започињања процеса комуницирања успоставља се код, односно разумевање знакова. За успешно разумевање неопходно је користити одредјена правила којима се утврдјује вредност коришћења знакова. Различитим каналима веза порука се преноси примаоцу. Медиј је преносник поруке од извора до примаоца. Могуће је користити природне канале веза (ваздух, природни материјали) и оне које изградјује човек (телефон, радио, телевизија, рачунари). Каналима веза знакови доспевају до пријемника и примаоца. Декодирањем знакова, прималац успоставља процес комуницирања са пошиљаоцем.
У процесу комуницирања могу настати одредјене сметње (штампарска грешка, атмосферска сметња, случајне поруке које ометају нормалан пренос и си.) које негативно утичу на разумљивост поруке. На основу повратне информације од прималаца пошиљалац добија обавештење о пријему поруке. У личном комуницирању повратна веза је непосредна. У масовном, маркетинг истраживања су кључни канал за добијање повратних информација.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET