Prihodi, rashodi i rezultat poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prihodi, rashodi i rezultat poslovanja". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EKONOMSKI FAKULTET
PRIHODI, RASHODI
I REZULTAT POSLOVANJA
SEMINARSKI RAD
Predmet:
S A D R Ž A J
1. UVOD 3
2. Prihodi 4
2.1. Pojam prihoda 4
2.2. Vrste prihoda 5
2.3. Formiranje ukupnog prihoda 7
2.3. Raspodjela ukupnog prihoda 7
3. Rashodi 9
3.1. Pojam rashoda 9
3.2. Vrste rashoda 9
3.2.1.Poslovni rashodi 10
3.2.2. Finansijski rashodi 10
3.2.3. Ostali rashodi 11
4. Rezultat poslovanja 12
4.1. Obračun poslovnog rezultata 15
4.1.1. Metoda ukupnih troškova 16
4.1.2. Metoda troškova prodatih učinaka 16
4.2. Analiza poslovnog rezultata 16
5. ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 19
1. UVOD
Za svaku poslovnu godinu preduzeće utvrđuje rezultat poslovanja. Da bi se realno utvrdio poslovni rezultat, moraju se ustanoviti ukupni prihodi i ukupni rashodi, jer su oni osnova za utvrđivanje poslovnog – finansijskog rezultata. Razlika između ukupnih prihoda i rashoda jeste poslovni rezultat. Poslovni rezultat može biti pozitivan (dobitak) i negativan (gubitak).
Svako preduzeće, obavljajući djelatnost radi koje je i osnovano, ostvaruje prihode, a kao posljedica obavljanja djelatnosti, dešavaju se i rashodi. Prihodi u prodajnom subjektu predstavljaju prodajnu vrijednost prodatih proizvoda, trgovačke robe i materijala, kao i obavljenih usluga, a dodaju se i neke druge vrijednosti koje povećavaju poslovni rezultat u određenom periodu.
Rashodi u privrednom društvu predtsavljaju nabanvu vrijednost prodatih proizvoda, trgovačke robe i materijala, kao i obavljenih usluga, troškovi administracije, i ostale vrste troškova. Rashodi umanjuju sopstvenu imovinu preduzeća. Preduzeće je dužno da objasni vrste prihoda i rashoda tokom određenog izvještajnog perioda u bilansu uspjeha.
Mjerenje utjecaja troškova na dobit preduzeća jeste prvi korak za utvrđivanje promjene troškova, najčešće njihovog rasta. I u tom smislu, pronalaska kritičnih poslovnih tačaka u preduzeću, na kojima se moraju izvršiti promjene iz poslovanja preduzeća bez obaveze njihovog naknadnog vraćanja.
2. Prihodi
2.1. Pojam prihoda
Prihodi su jedan od elemenata mjerenja uspješnosti poslovanja pravnih osoba. Prihodi su jedan od elemenata mjerenja uspješnosti poslovanja pravnih osoba. Prihodi su povećanje ekonomskih koristi tokom obračunskog razdoblja u obliku priliva ili povećanja sredstava ili smanjenja obveza, što dovodi do povećanja kapitala, osim onih koji su povezani sa uplatama sudionika u kapitalu.
Za razliku od rashoda, koji predstavljaju svako smanjenje vrijednosti sredstava iz poslovanja preduzeća bez mogućnosti ili prava za njihov povraćaj (refundiranje), prihodi su svako povećanje sredstava iz poslovanja preduzeća bez obaveze njihovog naknadnog vraćanja. Prihodi se ne mogu uvijek izjednačiti sa primanjem novca u preduzeće, kao što se rashodi ne smiju u svakom slučaju poistovjetiti sa izdavanjem novca iz preduzeća. Praćenjem primanja i izdavanja novca, tj. identifikovanjem finansijskih ili novčanih tokova, preduzeće utvrđuje stanje slobodnih ili nedostajućih novčanih sredstava; praćenjem prihoda i rashoda, tj. njihovim periodičnim sučeljavanjem, preduzeće, pak, izračunava uspješnost (rentabilitet) svoga poslovanja. Prema tome, pored podvajanja sredstava (u bilansu stanja) od rashoda (u bilansu uspjeha), neophodno je prilikom utvrđivanja periodičnog rezultata razgraničiti poslovne tokove ili tokove rentabiliteta (prihode i rashode) od finansijskih ili novčanih tokova (primanja i izdavanja novca). Jer, po pravilu postoji u kratkom roku vremenska inkongruencija između prihoda i primanja novca, sa jedne strane, i rashoda i izdavanja novca, s druge strane. Zbog toga se obično i kaže da su prihodi perioda odgovarajuća tekuća, prošla ili buduća primanja novca, a rashodi perioda su odgovarajuća tekuća, prošla ili buduća izdavanja novca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET