Primarno i sekundarno finansijsko tržište | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primarno i sekundarno finansijsko tržište". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA
“OSNOVE FINANSIJSKOG MENADŽMENTA”
“PRIMARNO I SEKUNDARNO FINANSIJSKO TRŽIŠTE”
SADRŽAJ
Sažetak ............................................................................... 2 1. Uvod .............................................................................. 3 2. Kvalitativni modaliteti finansijskog tržišta ................... 4 3. Novčano tržište .............................................................. 5 4. Tržište kapitala .............................................................. 6 5. Devizno tržište .............................................................. 7 6. Primarno (emisiono) tržište ........................................... 8 7. Sekundarno tržište ......................................................... 11 8. Zaključak ....................................................................... 13 9. Literatura ....................................................................... 14 PRIMARNO I SEKUNDARNO FINANSIJSKO TRŽIŠTE
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
JOVANA DUČIĆA 23a
Sažetak:
Globalni pojam tržišta predstavlja kompleksnu društveno-ekonomsku kategoriju, i to vrlo složen funkcionalni kvalitet sa obzirom na činjenicu da obuhvata kretanja ponude i potražnje raznovrsnih elemenata i instrumenata koji se na njemu pojavljuju, prepliću i konfrontiraju (finansijska sredstva, roba itd.). To znači da se u okviru ovog globalnog i kompleksnog tržišta izdvajaju dva njegova osnovna segmenta: finansijsko i robno tržište. Zajedničko im je samo to da imaju kategoriju ponude i kategoriju potražnje njima svojstvenih konkretnih elemenata – specifičnih fenomena.
Ovaj rad obrađuje temu finansijskog tržišta i to samo primarno (emisiono) i sekundarno finansijsko tržište.
KLJUČNE RJEČI:
FINANSIJSKO TRŽIŠTE, PRIMARNO FINANSIJSKO TRŽIŠTE, EMISIONO TRŽIŠTE, SEKUNDARNO FINANSIJSKO TRŽIŠTE, HARTIJE OD VRIJEDNOSTI, KVALITATIVNI MODALITET FINANSIJSKOG TRŽIŠTA
1. UVOD
Postoje dva osnovna tipa tržišta: robno (produktno, na kome se nude i traže razne vrste roba i usluga) i finansijsko (na kome se nude i traže finansijska sredstva). Finansijsko tržište je organizovani prostor sa elementima potrebnim za njegovo funkcionisanje (vrijeme, pravila i uzanse kupoprodaje), na kome se susreću ponuda i potražnja finansijskih sredstava, kao što su efektivni domaći i strani novac, hartije od vrijednosti, potraživanja, dispozicije itd.
Finansijsko tržište je finansijski mehanizam preko koga se uspostavlja veza između ponude i potražnje novčanih sredstava, a ta sredstva mogu biti kratkoročna i dugoročna. U zavisnosti od vrste novčanih sredstava koja se nude i traže, finansijsko tržište dijelimo na:
novčano tržište - ovdje se formira ponuda i potražnja kratkoročnih novčanih sredstava, hartija od vrijednosti i deviza. Osnovni zadatak novčanog tržišta je snabdjevanje procesa proizvodnje i prometa likvidnim sredstvima. Dodatna likvidna sredstva obezbeđuju se iz primarne emisije i međukreditiranjem banaka i privrede. Rast likvidnih sredstava formira agregatnu potražnju, tako da se mora uskladiti sa rastom proizvodnje i ostalih kategorija realnog sektora. To usklađivanje je pod kontrolom centralne banke.
Pored ove kvalitativne podjele finansijskog tržišta na novčano tržište i tržište kapitala, ono se dalje u kvalitativnom smislu dijeli i na primarno (emisiono) i sekundarno tržište.
2. KVALITATIVNI MODALITETI FINANSIJSKOG TRŽIŠTA
Potrebno je odmah precizno definisati u teorijskom i praktičnom smislu pojam i sadržinu finansijskog tržišta. Najjednostavnije rečeno, pod ovim pojmom podrazumjeva se kompleks odnosa ponude i potražnje finansijskih sredstava u okvirima određene nacionalne ekonomije. Ta sredstva treba, u principu, da budu likvidna bez obzira na okolnost da li se nude i traže na kratak, srednji i dugi rok. Razumije se da se u tom procesu konfrontiranja njihove ponude i potražnje zakonomjerno formira „kamatna stopa“ kao cjenovni izraz njihovog korištenja, i to zavisno od njihovog kvantuma i vremenske dimenzije kupoprodajnog aranžmana.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET