Proračun | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proračun". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
1. UVOD 1
2. POJAM PRORAČUNA 2
3. DRŽAVNI PRORAČUN 5
4. PRIHODI DRŽAVNOG PRORAČUNA 7
4.1. Tekući prihodi 7
4.1.1. Prihodi od poreza 7
4.1.2. Neporezni prihodi 8
4.2. Kapitalni prihodi 8
4.3. Potpore 8
5. RASHODI DRŽAVNOG PRORAČUNA 9
4.1. Tekući izdaci 9
4.2. Kapitalni izdaci 9
4.3. Posudbe umanjene za otplate 9
6, KLASIFIKACIJA DRŽAVNOG PRORAČUNA 11
7. RAČUN FINANCIRANJA 12
8. PRORAČUN IZVANPRORAČUNSKIH FONDOVA 13
9. PRIHODI JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE I UPRAVE 14
10. ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
POPIS TABLICA 17
POPIS SHEMA 18
1. UVOD
Kada govorimo o proračunu često se misli da se radi o novcu, međutim proračun može biti izražen financijski, u radnim satima, u jedinicama proizvoda ili strojnim satima. Za proračun je bitno da bude izražen u nekom brojčano mjerljivom obliku.
Državni proračun je akt kojim se procjenjuju prihodi i primici te utvrđuju rashodi i izdaci za jednu godinu, u skladu sa zakonom. Državni proračun donosi Hrvatski sabor, te je on temeljni dokument ekonomske politike, koji nije zamišljen da se mijenja – u hodu. Život svakog pojedinog proračuna traje gotovo dvije i pol godine. Čak devet mjeseci prije početka fiskalne godine, u travnju, Ministarstvo financija dužno je pokrenuti proces planiranja i izrade sljedećeg proračuna, sa svim predviđanjima makroekonomskih kretanja i potreba proračunskih korisnika, a još otprilike sedam mjeseci nakon što mu je istekao rok realizacije revizija kontrolira zakonitost provedbe proračuna i o tome se sastavlja izvještaj koji se prihvaća u parlamentu.
2. POJAM PRORAČUNA
Riječ proračun (engl. budget, njem. Haushalt, fr. budget, tal. bilancio) potječe od srednjovjekovne engleske, francuske riječi bougette što je deminutiv riječi bouge – kožna torba odnosno vrećica. U engleskoj terminologiji ta je riječ označavala kožnu torbu u kojoj je ministar financija u parlament donosio prijedlog o prihodima i izdacima države za iduće razdoblje. Upravo zbog toga ta riječ se i koristi kao naziv za plan prihoda i rashoda u određenom vremenskom razdoblju. U Hrvatskoj se uz riječ budžet upotrebljava i riječ proračun .
Proračun je brojkama izražen program, odnosno veza između funkcija planiranja i kontroliranja. Iako se uvijek uz pojam proračun veže novac, to nije uvijek pravilo. Proračun može biti izražen financijski, u radnim satima, jedinicama proizvoda, strojnim satima. Ono što je bitno je to da bude izražen u brojčano mjerljivom obliku. Proračun se može odnositi na operacije (npr.proračun troškova), izdatke kapitala (npr.proračun izdataka kapitala), te tijek novca (npr.proračun gotovine). Proračun je temeljni instrument planiranja u mnogim poduzećima. On primorava tvrtku da napravi plan očekivanog toka novca, troškova i prihoda, kapitalnih izdataka ili iskorištenosti radnih i strojnih sati.
Proračun možemo podijeliti na prilagodljivi (fleksibilni), programski i proračun nulte baze. Prilagodljivi proračun varira prema razini outputa organizacije, programski zahtjeva detaljno i opsežno planiranje, te identificiranje ciljeva i programa za postizanje ciljeva. Primjer programskog proračuna su proračuni državnih ministarstava ili državni proračun. Proračun nulte baze kombinacija je prilagodljivog i programskog proračuna. Kod ovog proračuna manager razmišlja kao da program počinje ni od čega, tj. od nule.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET