Rashodi i prihodi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rashodi i prihodi". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
Полазећи од основе настанка и утицаја на имовину, приходи се могу дефинисати као повећање средстава предузећа проистекла из реализованих учинака, финансијских пласмана и случајних околности за која не постоји обавеза враћања. За разлику од прихода, расходи представљају свако смањење вредности средстава из пословања предузећа без могућности или права за њихов повраћај.
Приходи се не могу увек изједначити са примањем новца у предузећу, као што се расходи не смеју у сваком случају поистоветити са издавањем новца из предузећа. Праћењем примања и издавања новца тј. идентификовањем финансијских и новчаних токова, предузеће утврђује стање слободних или недостајућих новчаних средстава; праћењем прихода и расхода, тј. њиховим периодичним сучељавањем, предузеће, пак, израчунава успешност (рентабилитет) свог пословања. Према томе, поред одвајања средстава (у билансу стања) од расхода (у билансу успеха) неопходно је приликом утврђивања периодичног резултата разграничити пословне токове или токове рентабилитета (приходе и расходе) од финансијских или новчаних токова (примања и издавања новца).
Полазећи од углавном општеприхваћених принципа уредног књиговодства и билансирања а и добрих пословних обичаја, приходи представљају вредности реализованих учинака (производа и услуга) на тржишту. Другим речима, основа признавања прихода и њиховог укључивања у биланс успеха одговарајућег периода је, де факто, задовољење принципа реализације. Принцип реализације, наиме, представља захтев, да се позитивни и негативни периодични резултати (добици и губици) могу сматрати оствареним тек пошто су потврђени на тржишту кроз прометни акт тј. купопродају учинака.
ПРИХОДИ
1.1. Појам прихода
Приходи у привредном субјекту представљају продајну вредност продатих производа, трговинске робе и материјала, као и обављених услуга, а додају се и неке друге вредности које повећавају пословни резултат у одређеном периоду.
Основна подела прихода је на:
- редовне
- ванредне
За редовне приходе је карактеристично да су предвидиви, по својој висини и динамици у времену што је важна предпоставка за финансијско планирање. Редовни пословни приходи су они који проистичу из обављања основне делатности предузећа. То значи да приходи од продаје готових производа представљају редован пословни приход производних, а приходи од продаје робе редован послони приход трговинских предузећа. Приходи од вршења услуга су редовни пословни приход услужних предузећа.
Финансијски приходи се такође убрајају у редовне приходе. Они настају пласирањем финансијских средстава предузећа. Овим приходима припадају дивиденде, камате на дугорочне пласмане, позитивне курсне разлике, искоришћени каса сконто одобрен од стране добављача, затезне камате зарачунате дужницима и сл.
У остале приходе убрајају се они који се остварују при продаји имовине предузећа, наплати угрожених потраживања и сл.
Приходи који се остварују при продаји имовине предузећа убрајају се у непословне приходе. Каже се остали приходи зато што је реч о приходима који нису везани за обављање основне пословне активности предузећа, односно за учинак предузећа. Они се јављају спорадично, а последица су продаје основних средстава и материјла који су за дато предузеће изгубили употребну вредност, продаје хартија од вредности чијим се уновчавањем желе прибавити потребна новчана средства, наплате угрожних потраживања у износу већем од процењеног и сл.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET