Raspodela dohotka i određivanje cena faktora proizvodnje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Raspodela dohotka i određivanje cena faktora proizvodnje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVOD
Raspodela predstavlja jednu od faza društvene reprodukcije. Sa gledišta nacionalne ekonomije raspodela nacionalnog dohotka je veoma značajna, stoga što se kroz tu raspodelu obezbeđuju sredstva za investiciju, ličnu i zajedničku potrošnju. Praktično, u procesu raspodele određuju se kako pravci i tempo razvoja zemlje, tako u velikoj meri i životni standard stanovništva.
Ovaj rad se sastoji iz dva dela. U prvom delu biće reči o pojmu nacionalnog dohotka, videćemo zbog čeka je on toliko značajan za ekonomiju jedne zemlje i kako se raspodeljuje. Zatim će biti reči o najamnini, renti i kamati kao oblicima dohotka i o tome kako se on raspodeljuje. U drugom delu izlaganja bavićemo se određivanjem cena faktora proizvodnje. Teorija granične produktivnosti, prihod graničnog proizvoda, pravilo najmanjeg troška i pravilo supstitucije su samo neki od termina koje ćemo proučiti i objasniti.
RASPODELA DOHOTKA
1.1. Teorija raspodele dohotka
Teorija raspodele dohotka objašnjava kako se dohodak i bogatstvo raspodeljuju među članovima društva kao i poreklo dohodka i razlike u njihovoj visini. Predmet raspodele su dohodak i bogatstvo. Teorija raspodele je jedno od najsloženijih pitanje u celoj ekonomiji, a raspodela nije samo ekonomski već istovremeno i prvorazredni politički i socijalni problem.
Prema njoj dohodci nisu ništa drugo nego cene proizvodnih faktora. Najamnina je cena rada, renta cena zemlje, a kamata cena kapitala. Cena proizvodnih faktora određuje se na isti način kao cene finalnih dobara, tj. odnosom njihove potražnje i ponude. Prema gornjoj postavci najamnina zavisi od ponude i potražnje rada, kamata od potražnje i ponude kapitala a renta od potražnje i ponude zemlje. Zato se i analiza dohotka svodi na analizu potražnje i ponude proizvodnih inputa. O potražnji ponudi inputa biće reči nešto kasnije u oviru određivanja cene faktora proizvodnje.
Predmet raspodele su dohodak i bogatstvo.
1.2. Dohodak i bogatstvo
Dohodak čine sva novčana primanja koja neka osoba ili domaćinstvo ostvaruje tokom određenog vremenskog perioda. Dohodak se sastoji od najamnina, rente, kamata, dividendi i transfernih plaćanja. Dohodak se može sticati na više načina pa treba razlikovati:
raspodela dohotka proizvodnih faktora
raspodela ličnih dohodaka.
Bogatstvo čini vrednost sredstava koja neko poseduje u određenom vremenskom trenutku. Ono se sastoji od svog materijalnog oblika (nekretnine, pokretne stvari) i finansijskog oblika (gotovina, štedni računi, obveznice i deonice).
Bogatstvo čini vrednost sredstava koje neko oseduje u određenom vremenskom trenutku a sastoji se od materijalnih dobara i finansijske imovine. Bogatstvo je akumulacija portfelja u određenom trenutku vremena dok je dohodak tok u jedinici vremena.
1.3. Najamnina, renta i kamata
Najamnine su dohodak od rada i čine dohodak pretežnog dela stanovništva. One se međusobno razlikuju po vrstama posla, po ekonomskim granama, polu i zemljama. Možemo razlikovati:
nominalne i realne najamnine,
najamninu koja se plaća za jedan sat rada (satnicu), najamninu za rad u toku jenog dana (nadnicu), najamninu za rad tokom jednog meseca (platu) i godišnji iznos najamnine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET