Različiti modeli projektnog finansiranja: teorijske postavke i primeri iz prakse | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Različiti modeli projektnog finansiranja: teorijske postavke i primeri iz prakse". Rad ima 51 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

E k o n o m s k i f a k u l t e t
u B e o g r a d u
Različiti modeli projektnog finansiranja: teorijske postavke i primeri iz prakse
- D i p l o m s k i r a d -
Predmet:
Upravljanje projektima
Miloš Okiljević dr Dragan Lončar
(05/0574)
Beograd,
14.12.2009. godine
SADRŽAJ
UVOD
“Jedina konstanta od postanka sveta je promena.”
“U vremenu drastičnih promena, budućnost nasleđuju oni koji uče. Oni koji misle da se sve naučili osposobljeni su da žive u svetu koji više ne postoji.”
Eric Hoffer
MOTIV
CILJ
METODOLOGIJA
OBUHVAT
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
Projektna organizacija
Pod rečju “struktura” (lat. struere – slagati, sklapati, zidati) podrazumeva se građa, sastav, sklop, raspored, način gradnje, tvorevina, organizam. Temeljni problem s kojim se suočava svaki projektant prilikom strukturiranja organizacije jeste postizanje ravnoteže između “stabilnosti” i “fleksibilnosti” organizacije, odnosno specijalizacije i racionalizacije sa jedne i sposobnosti brzog prilagođavanja organizacije promenama sa druge strane. Projektna organizaciona struktura predstavlja privremenu organizacijsku formu i to takvu koja se uspostavlja za realizaciju jednog određenog zadatka odnosno projekta. Projektna organizacija predstavlja poseban oblik timske organizacije, i kao osnovni kriterijum za podelu uzima se vremenski period za koji se formira projektni tim:
nestalna (jednokratni projekti – javljaju se samo jedamput, te se retko izvode na isti način, zbog čega nema potrebe da organizacija postoji nakon završetka projekta),
stalna (projektni procesi – repetitivni po prirodi, slični po načinu izvođenja, te zahtevaju ustaljeni način organizovanja procesa, čemu pogoduje permanentan projektni tim).
Projektna organizacija uvek predstavlja samo “dodatnu” organizacionu strukturu inkorporiranu u već postojeći klasični (funkcionalni, divizionalni ili pak hibridni) organizacioni model. Kakav će model projektne organizacije izabrati preduzeće zavisi od širokog dijapazona faktora od kojih su najznačajniji: veličina, složenost i učestalost ponavljanja projekata. Individualna projektna organizacija predstavlja oblik projektne organizacije u kome menadžer projekta direktno odgovora direktoru preduzeća, iako ovaj model ne podrazumeva postojanje zasebnog projektnog tima zaduženog za implementaciju projekta. Projektni manadžer takođe ima zadatak koordinisanja i organizovanja aktivnosti zaposlenih u poslovnim funkcijama, dok su odeljenja poslovnih funkcija, jedinice ili službe odgovorni za izvršenje pojedinih delova projekta. Svi poslovi vezani za projekat prenose se na odgovarajuće funkcionalne jedinice. Individualna projektna organizacija neznatno menja korporativnu organizacionu strukturu jer zahteva samo unutrašnju reorganizaciju rasporeda poslova u određnenim poslovnim funkcijama. Za razliku od navedenog modela, čista projektna organizacija predstavlja najrazvijeniji i najsloženiji oblik projektne organizacije koji izaziva značajne promene u organizacionoj strukturi preduzeća. Ovaj model se upotrebljava samo za izvršenje velikih i izuzetno složenih projekata, potpuno samostalnih i nezavisnih od klasične, odnosno postojeće organizacione strukture. Osnovne karakteristike čiste projektne organizacije su :
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET