Razvoj ruralnog turizma u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj ruralnog turizma u Srbiji". Rad ima 45 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ..............................................................................................................................................................3
I Кључне детерминанте развоја руралног туризма у Србији 5
1. Дефинисање туризма 5
2. Историјски развој и општи трендови у туризму 5
3. Потенцијали и правци развоја руралног туризма у Србији 6
4. Мотивација за развој руралног туризма 8
II Најважније карактеристике руралних области Србије у функцији развоја туризма 10
1. Главне одлике и трендови у руралним областима Србије 10
2. Хетерогеност руралних подручја 13
3. Појединачна анализа региона 15
3.1. Војводина 17
3.2. Централна Србија 18
3.3. Западна Србија 19
3.4. Источна Србија 20
III Савреме ни изазови и развој руралног туризма 22
1. Тржишне детерминанте развоја руралног туризма 22
2. Управљање развојем руралног туризма 25
3. Специфичности руралног туризма 28
4 . Врсте руралног туризма у савременим условима 29
5. Фактори повећања атрактивности руралног туризма 30
6 . Обучавање за рад у руралном туризму 31
IV Пример добре праксе - Село Рудно 33
1. Географске и инфраструктурне карактеристике села Рудно 33
2. Демографски развој и тренутно стање становништва 35
3. Развој пољопривреде 38
4. Понуда у руралном туризму села Рудно 41
Закључак 46
Литература 48
Увод
Кроз историју рурално друштво еволуирало је од примитивне сеоске заједнице до савременог, изразито развијеног, руралног друштва. До прве половине двадесетог века сељаштво у Европи представљало је најбројнију и најзначајнију категорију друштва. Различити географски, климатски, економски, историјски и други фактори створили су значајне разлике, како у Европи, тако и у Србији. Научно интересовање за ру рално друштво интензивира се крајем 19. и почетком 20. века, онда кад село и сељачко друштво (лат. „рус“ – поље, село) бива захваћено глобалним друштвеним процесима индустријализације, урбанизације и модернизације. Тада се јавља потреба, да се читав сплет друштвених процеса и практичних проблема рационално схвате и објасне. У савременом свету рурално друштво пролази кроз бурне промене праћене великим тешкоћама уклапања у доминирајуће трендове модерног друштва. Ти проблеми су далеко снажнији у т акозваним транзицијским земљама централне и југоисточне Европе.
Туризам, као глобална друштвено-економска појава, бележи сталан и стабилан раст у последњи м деценијама . П редвиђа се и даље стабилан и динамичан раст међународног туризма уз остваривање стабилног раста међународног туристичког промета и прихода од међународног туризма. Савремене тенденције у развоју међународног туризма почивају на особеностима туристичке тражње, као и на одговарајућем прилагођавању туристичке понуде. Имајући то у виду, може се оценити да се туризам налази у процесу сталних и снажних промена. Промене у оквиру туризма произлазе, првенствено, из мењања структурних елемената, односно структурне трансформације туризма у целини. Основне промене, које чине туризам изразито турбулентним, тичу се значајног деловања чинилаца из окружења, повезано са све изразитијом свешћу о потреби за очувањем основе његовог развоја – простора, односно природног окружења. Наведене промене су условиле потребу за новим промишљањима у вези са развојем туризма, која почивају на два основна постулата – заштити и очувању природних и културних ресурса, на којима се заснива развој туризма, и истицању проблема друштвених трошкова развоја туризма. У суштини, реч је о примени концепта одрживог развоја туризма, односно о грађењу одрживог света кроз туризам. Развој туризма на селу, у незагађеној природној средини, уз изражену индивидуализацију туристичке тражње и њено значајније усредсређивање на нестандардне туристичке производе представља једну од основа примене таквог концепта развоја туризма.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET