Razvojni tok troškova i zone korištenja kapaciteta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvojni tok troškova i zone korištenja kapaciteta". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Источном Сарајеву – Економски факултет
Пале
Развојни ток трошкова и зоне коришћења капацитета
Пале, 19.04.2010. године
Студент: Ментор:
Владимир Капор Проф. др.
Марко Шарчевић
УВОД
Трошкови елемената производње настају, с једне стране у функцији успостављања капацитета и, с друге стране, у функцији коришћења тога капацитета. Ипак, треба узети у обзир чињеницу да се репродуковање производње омогућава искључиво реализацијом, односно продајом, произведених производа и услуга, а већ је познато да висина трошкова има кључну улогу у формирању продајне цијене, те с тога треба извршити детаљну анализу понашања трошкова у процесу производње, њихову динамику, развојни ток и зоне у којим долази до пораста или стагнирања.
Ову анализу је немогуће започети, а да се прво не дефинише подјела трошкова према којом ће се анализа вршити. Дакле, према критеријуму условљености успостављањем и кориштењем капацитета имамо :
фиксне трошкове
релативно фиксне трошкове
пропорционалне трошкове
Овако добијама квалитативну структуру трошкова, али, пошто је ријеч о динамици, потребно је утврдити квантитативну структуру, тј. колико који од горе наведених трошкова учествује у цијени коштања производа, а самим тим и продајној цијени.
На ниском степену развоја и организованости, привредни субјекти имају високо учешће пропорционалних трошкова у укупним трошковима. То је због тога што нема диференциране припреме производње , која захтјева одређена улагања, већ се све одвија тако рећи „ у ходу“. Због овога трошкови радне снаге су већи, али уколико дође до прекида производње скоро сви трошкови ће нестати. Међутим на вишем степену развоја, када долази до развоја производних снага, долази до повећања фиксних трошкова, односно припрема се производња. Ово доводи до смањења трошкова, прије свега просјечних, јер се смањује могућност непланираних проблема и омогућава се остварење већег обима производње. Иако су фиксни трошкови, генерално гледано( у укупној маси), већи од пропорционалних, оправданост улагања у производне снаге се види када се на крају упореде укупни трошкови са резултатима. Динамички посматрано, повећање производње се различито манифестује на понашање појединих компоненти трошкова, тј. фиксни трошкови ће остати непромјењени, док ће расти пропорционални и, евентуално, релативно фиксни. Ово стагнирање фиксних трошкова доводи до заостајања раста укупних трошкова, као и просјечних трошкова.
У зависности од учешћа фиксних и варијабилних трошкова у укупним трошковима, прираст трошкова у односу на производњу ће бити директно условљен односом фиксних и пропорционалних трошкова, тј. уколико је веће учешће фиксних – трошкови ће спорије расти(слика десно), а уколико је веће учешће пропорционалних – трошкови ће брже расти(слика лијево).
Динамичка анализа трошкова у зависности од промјена степена кориштења капацитета показује да се овај облик улагања различито понаша у појединим словјевима(зонама) производње. Такође, пропорционални, фиксни и релативно фиксни трошкови се различито понашају у различитим слојевима производње. Ова анализа показује специфичности понашања трошкова у укупном износу и по јединици производа.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET