Reinženjering poslovnih procesa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reinženjering poslovnih procesa". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD................................................................................................................................ 2
REINŽENJERING KROZ POVIJEST......................................................................... 2
POJAM I SADRŽAJ REINŽENJERINGA POSLOVNIH PROCESA.................... 3
UPUTSTVA ZA USPJEH REINŽENJERING PROCESA ..................................... 6
FAZE BPR ..................................................................................................................... 7
KLJUČNA ULOGA INFORMACIONE TEHNOLOGIJE BPR ........................... 8
REINŽENJERING ZA BUDUĆNOST KANCELARIJSKOG POSLOVANJA ... 9
PRIMJER KOMPANIJE «BELL ATLANTIC» ...................................................... 10
ZAKLJUČAK................................................................................................................ 11
LITERATURA .............................................................................................................. 11
UVOD
Reinženjering poslovnih procesa
Reinžinjering poslovnih procesa, poznat pod svojom skraćenicom naziva BPR (Business Process Reengineering ) , predstavlja teoriju radikalnih promjena u okviru procesne perspektive organizacionih promjena. Na taj način, BPR je komplementaran sa UUK koji se fokusira na inkrementalne promjene u procesnoj perspektivi. Ova dvateorijska pravca i praktična programa promjena su pandan organizacionom razvoju i organizacionoj transformaciji u strukturalnoj perspektivi organizacionih promjena. Očigledno je da je menadžerima bez obzira da li tretirali organizaciju iz strukturalnog ili procesnog ugla potrebna kako teorija kontinuelnih tako i teorija diskontinuelnih promjena.Od svih teorijskih pravaca i pristupa promjenama, BPR je imao najveći uspjeh i najbrže prihvatanje ali i najviše kontroverzi. BPR je nastao početkom devedesetih objavljivanjem prvo članka, a zatim i knjige Michaela Hammera. Pristup, dakle, ima samo petnaestak godina ali je za to vrijeme uspio da doživi prvo veliki uspjeh i vrlo brzo širenje da bi zatim doživio veliki pad. Danas se nalazi u fazi "tihe evolucije" za koju je neizvjesno kako će se završiti i u kome pravcu će se dalje ovaj koncept promjena razvijati.
Reinženjering kroz povijest
Prva faza BPR-a trajala je negdje od 1990. god. do oko 1993. god. Karakteristično je da se BPR razvijao na funkcionalnoj razini, s malim povećanjima produktivnosti i nepostizanjem potencijalnih ciljeva.
Druga faza BPR-a započela je kasne 1994. god. i trajala do 1996. god. Ljudi su počeli gledati izvan poslovnih jedinica, ne samo na jednu funkciju i ne samo na jedan proces. Menadžeri su počeli promatrati reinženjering kao zajednički element koji usmjerava energiju programa unapređenja unutar organizacije.
Treća faza započela je 1996. god. i dominirala je ostatkom desetljeća. BPR se više ne koristi kao mehanizam samo za poboljšanje postojeće strategije, nego kao mehanizam koji će omogućiti uvođenje nove strategije. BPR uspostavlja nove uloge i odgovornosti, kreira drukčija radna mjesta, uspostavlja hijerarhiju sa manje razina i donosi drastična poboljšanja u performansama tvrtke na tržištu.
Pojam i sadržaj reinžinjeringa poslovnih procesa
uspješno riješenje je bazirano na određemm pretpostavkama koje su važile u periodu kada je proces konačno oblikovan. Ništa, međutim, ne garantuje da zbog promijenjenih okolnosti pretpostavke neće postati zastarjele i netačne. Organizacije to, međutim, ne primjećuju. Radeći vrlo dugo na isti način, zaposleni i menadžeri i ne vide kako bi neki poslovi mogli drugačije da se obavljaju. Savremeni uslovi, a naročito razvoj savremene informacione tehnologije mijenjaju mnoge stvari i čine da mnoge pretpostavke na kojima su bazirani procesi organizacije postanu prevaziđene. BPR podrazumjeva da se poslovni procesi u organizaciji promjene iz osnova, tako što će se prvo promjeniti pretpostavke na kojima se baziraju da bi se zatim dizajnirali novi procesi na novim pretpostavkama. Zato je BPR pristup "čistog lista papira" on zahtjeva da se krene kao da ničega prije nije bilo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET